تات خبر
امروز : جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۰۹/۲۶ - ۱۰:۲۰

شهرستان اشتهارد، شهرستانی با پتانسیل بالا برای جوانان و کارافرینان

شهرستان اشتهارد، شهرستانی با پتانسیل بالا برای ایجاد شغل و کارافرینی است که خیلی از این پتانسیل ها هنوز بلا استفاده مانده است.

به گزارش اختصاصی تات خبر،شهرستان اشتهارد یک شهرستان صنعتی است که به تنهایی ۳ شهرک صنعتی اشتهارد، کوثر و به تازگی اشتهارد ۲ را در خود جای داده است.

شهرک های صنعتی که دارای کارخانجات مختلف با تولیدات مختلف هستند، از کارخانه ذوب آهن و تولید قطعات ماشین گرفته تا کارخانجات تولید لوازم آرایشی بهداشتی و صنایع غذایی را میتوان در این شهرک ها مشاهده کرد.

همین امر شهرستان را مبدل به شهرستانی کرده که به راحتی میتوان در آن شغلی دست و پا کرد و همین طور بستر مناسبی برای کارافرینان است تا طرح های خود را در این شهرستان به اجرا دربیاوردند.

با این وجود جوانان تحصیل کرده ی مختلفی در شهرستان اشتهارد وجود دارد که که از بیکاری یا عدم شغل مناسب رنج میبرند، لذا در این گزارش سعی در اثبات این موضوع خواهیم بود که دلیل بیکاری بسیاری از جوانان در شهرستان اشتهارد، خود جوانان هستند و این افراد میتوانند با تلاش و کوشش به شغل مناسب خود دست پیدا کنند.

اولا در بدترین حالت اگر فرض کنیم که تمام افراد شاغل در شهرک صنعتی اشتهارد بیمه شده هستند، طبق اعلام مسئولین شهرستان نزدیک به ۲۵۰۰۰ بیمه شده در این شهرک وجود دارد و در جدید ترین آمار در کل شهرستان نزدیک به ۱۱ هزار خانوار زندگی می کنند، لذا این بدان معنی است که نیروی کار مورد نیاز شهرک بیشتر از ظرفیت شهرستان است بنابراین بسیاری از شاغلین از شهر های اطراف مانند کرج و تهران به این شهرک می آیند.

وقتی نیروی انسانی مورد نیاز یک کارخانه از مسافت های دور تامین می شود، هزینه های کارخانه نیز تا حدودی بالا میرود و چه بهتر اینکه افراد مورد نیازش را از نزدیک ترین شهر یعنی اشتهارد تامین کند.

دوما طبق آخرین آمار نزدیک به ۸۰۰ کارخانه ی فعال در شهرک صنعتی اشتهارد وجود دارد و این کارخانجات نیاز به خدمات مختلفی از جمله اینترنت، فضای سبز، طراحی اتوماسیون و….دارند که اکثر این خدمات از شرکت های مختلف واقع در کرج و تهران ارائه می شود، همین امر باعث می شود بسیاری از خدمات ارائه شده به دلیل بعد مسافت تهران تا اشتهارد گران تر ارائه میشود، حال اگر همین شرکت های خدماتی توسط جوانان اشتهاردی ایجاد شود، میتوانند خدمات مختلف را با قیمت پایین تر ارائه دهند.

ثانیا یکی از دلایل عمده ی اینکه شاغلین در شهرک صنعتی اشتهارد در شهرستان ساکن نمی شود، نبود منزل مسکونی کافی و همین طور گران بودن منازل است و این یعنی با وجود رکود بازار مسکن در کشور، اشتهارد پتانسیل بالایی برای ساخت و ساز ساختمان دارد.

توریستی بودن شهرستان از دیگر پتانسیل های شهرستان است که به آن کمتر  بها داده میشود. اعزام کارشناسان خارجی برای بازدید از کارخانه های شهرک صنعتی و یا تعمیر دستگاه های مختلف توسط مهندسان خارجی، مکان های تاریخی، وجود قدیمی ترین شهرداری و قدیمی ترین موقوفه ی استان تهران و البرز در شهرستان، وجود تپه های رنگی و بیابان های دیدنی از جمله ی دلایلی است که میتوان گفت اشتهارد ظرفیت مناسبی برای جذب توریست را دارد و این درحالی است که در شهرستان حتی یک مسافر خانه یا هتل معمولی وجود ندارد و سرمایه گزاری در بخش ساخت هتل میتواند در آینده نزدیک درامد خوبی را عاید سرمایه گذاران کند و از طرفی دیگر این توریست ها نیز نیاز به خدمات مختلفی دارند که منجر به ایجاد اشتغال جوانان خواهد شد.

این موارد بیان شده گوشه ای از پتانسیل موجود در شهرستان اشتهارد است که هر کسی با یک دید کلی متوجه آن می شود بنابراین تنها جای همت جوانان خالی است که باعث شده است همچنان شاهد بیکاری در شهرستان باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما