تات خبر
امروز : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۱۰/۲۰ - ۷:۵۷

افزایش خود سرانه قیمت لبنیات

درحالی که سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده هرگونه افزایش قیمت محصولات لبنی را تخلف اعلام کرده است، این روزها بازار محصولات لبنی بی اجازه از جاده افزایش قیمت بالا می رود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مدیر عامل اتحادیه تعاونی های لبنی گفت: با وجود افزایش خود سرانه قیمت لبنیات طی روزهای اخیر، اما برخی مسئولین ادعایی مبنی بر اجرای مصوبه دوسال گذشته سازمان حمایت از سوی صنایع لبنی را دارند.

محمد رضا گنجی مدیر عامل اتحادیه تعاونی های لبنی اظهار داشت: طی دو سال گذشته با وجود مصوبه سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده مبنی بر افزایش قیمت محصولات لبنی، کارخانه ها  به دلیل رکود بازار لبنیات افزایش قیمت محصولات را اجرایی نکرده اند.

وی در ادامه افزود: کارخانه های لبنی با توجه به افزایش هزینه های تولید و با تکیه بر مصوبه پیشین تولیدکنندگان  قیمت برخی محصولات لبنی را افزایش داده اند.

گنجی با اشاره به افزایش نرخ جهانی کره و تاثیر آن بر بازار داخل گفت: با توجه به افزایش نرخ جهانی و تامین عمده  نیاز داخل از طریق واردات،  سازمان حمایت در حال بررسی اسناد ارائه شده برای افزایش قیمت است و پیش بینی می شود که تا اواخر هفته نرخ جدید کره اعلام شود.

 

وی با اشاره به اعتراضات دامداران مبنی بر افزایش نرخ لبنیات و عدم اجرای نرخ مصوب شیر خام بیان کرد: اعمال نرخ مصوب هزار و ۴۴۰ تومانی شیر خام از سوی صنایع لبنی به سبب رکود حاکم بر بازار ،دپو محصول و عدم تخصیص مشوق های صادراتی امکان پذیر نیست از این رو تا زمان رونق بازار، دامداران منتظر اجرای این مصوبه نباشند.

 

سازمان حمایت متولی برخورد با صنایع لبنی متخلف است

 

حسن رکنی معاون بهبود تولیدات دامی و معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که در برابر افزایش خود سرانه قیمت محصولات لبنی از سوی برخی صنایع باید چه اقداماتی صورت گیرد، گفت: سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده باید به عنوان متولی امر با رصد دقیق بازار  صنایعی که خود سرانه قیمت محصولات خود را افزایش دادند، برخورد نماید.

 

وی با اشاره به دلایل نوسانات قیمت کره افزود: مصرف سالانه ۵۰ الی ۶۰ هزار تنی کره از طریق واردات تامین می شود لذا سازمان حمایت موظف به بررسی قیمت های جهانی و هزینه تمام شده تولیدکنندگان و درنهایت اعمال آن است.

 

رکنی ادامه داد: دولت در جهت رفاه حال عموم مردم و تعدیل قیمت امتیازاتی نظیر کاهش تعرفه واردات و ارز دولتی برای تولیدکنندگان قائل شده که سازمان حمایت با احتساب این امتیازات باید نرخ نهایی را اعلام کند.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر نرخ خرید شیر خام از دامداران افزایش نداشته است، بیان کرد: دامداران از معدود تولیدکنندگانی هستند که طی سال های اخیر محصولشان کمترین افزایشی را تجربه نکرده که این امر کم لطفی در حق آنها است.

 

معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: علی رغم افزایش قیمت محصولات لبنی ، نرخ شیر خام در برخی مناطق کاهش یافته که این امر به هیچ وجه منطقی نیست از این رو با کاهش واسطه ها می توان محصولات لبنی را با قیمت مناسب به دست مصرف کنندگان رساند.

 

وی با اشاره به آنکه ۴۰ درصد فروش محصولات لبنی به مصرف کننده نصیب دامدار می شود، گفت: ۶۰درصد فروش محصولات لبنی نصیب دلالان می شود که با این وجود تنها دامدار از این حلقه بی بهره است.

 

جدول قیمت های قبلی و فعلی انواع محصولات لبنی: 

 

قیمت‌ قبلی (تومان)

قیمت فعلی (تومان)

وزن

انواع محصولات لبنی

۲۴۰۰

۲۵۰۰

یک لیتری (بطری)

شیر کم چرب

۲۵۰۰

۲۷۰۰

یک لیتری (بطری)

شیر پرچرب

۱۲۰۰

۱۴۰۰

یک لیتری(کیسه ای)

شیر کم چرب

۱۵۰۰

۱۸۰۰

یک لیتری(کیسه ای)

شیر پرچرب

۷۵۰۰

۸۲۰۰

کیلویی

کشک

۱۲۰۰

۱۴۰۰

۱۰۰ گرمی

خامه

۱۷۰۰

۲۵۰۰

۵۰ گرمی

کره

۲۵۰۰

۳۲۰۰

۱۰۰ گرمی

کره

دیدگاه شما