تات خبر
امروز : یکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۱۱/۰۳ - ۸:۰۹

دولت تدبیر و امید در حوزه بیان عملکرد اقتصادی

اقتصاد کشور با یک چالش بزرگ و عمیق به نام رکود تورمی همزمان با تحریم روبرو شده بود اما امروز با سربلندی از آن بیرون آمده است.
نسخه اقتصاد مقاومتی از شاخص های اقتصاد کلان کشور که تع یین کننده روند اقتصادی است، در اختیار مدیران قرار گرفته و مسئولان نیز دراین زمینه خوب عمل کرده اند، اکنون ثبات و آرامش به اقتصاد کشور بازگشته است.

به گزارش تات خبر، عملکرد دولت کنترل تورم ۴۵ درصدی بوده که تنش را از جامعه دور و آرامش را به ارمغان آورد و رساندن ركوداقتصادي به پايين ترين سطح آن از دیگر موارد مهم می باشد.
اجرای طرح سلامت از دیگر طرح های موفق دولت بود که هزینه اي که کی بیمار پرداخت می کند در شهرها ۱۰ در صد و در روستاها ۵ درصد است و همچنین بیمه کردم ۹ میلیون نفر توسط دولت نیز کی دست آورد بی نظیر است.

دولت یازدهم توانست با کاهش تورم جلوی التهاب بازار را بگیرد و بازار اقتصادی کشور با برنامه های خوب دولت و کاهش تورم به آرامش نسبی رسیده است.
درشرایط فعلی ما تلاطم و افزایش بی رویه قیمت ها را در بازار اقتصادی همانند اواخر دولت گذشته نداریم و با روند آرامشی ایجادی در بازار دولت باید برنامه هایی را براي رونق اقتصادی کشور نیز اجرایی کند.
دولت با برنامه ریزی مناسب با وجود کم آبی با حمایت از کشاورزی موفق به افزایش تولید گندم و تامین نیاز این موادغذایی راهبردی در داخل شده است.
اقتصاد کشور با یک چالش بزرگ و عمیق به نام رکود تورمی همزمان با تحریم روبرو شده بود اما امروز با سربلندی از آن بیرون آمده است.
نسخه اقتصاد مقاومتی از شاخص های اقتصاد کلان کشور که تع یین کننده روند اقتصادی است، در اختیار مدیران قرار گرفته و مسئولان نیز دراین زمینه خوب عمل کرده اند، اکنون ثبات و آرامش به اقتصاد کشور بازگشته است.

چند شاخص برای به حرکت در آوردن تولید در کشورتعیین شده است که کیی از آنها فعال سازی واحدهای تولیدی راکد و نیمه راکد است. در این خصوص ۷ هزار و ۵۰۰ واحد شناسایی شده است. بانک مرکزی دستورالعملی به تمام بانکها برای کمک به این واحدها ارائه کرده است و دستگاه هایی نظیر تامین اجتماعی نیز با اب الغ سیاست هایی برای ارائه تسهیلات به این گونه واحدها اقدام می کنند.
امسال باید نسبت به سال گذشته بیشتر صادرات داشته باشیم. هر بخش باید برنامه ریزی خاص خود را داشته باشد و یک بسته حمایتی از صادرات کالا تهیه شودتا مشخص شود که هر بخش چه اقداماتی را برای حمایت از صادرات انجام می دهد.
در بحث اقتصاد مقاومتی نباید بازار را در اختیار واردات قرار دهیم به ویژه در محصولاتی که تولید داخلی داریم. بازار برای همه مهم است و باید از بازار حفاظت و آن را مدیریت کنیم تا واردات به تولید داخلی آسیب وارد نکند. برای این منظور برخی تعرف هها افزایش یافته تا بتوانیم از تولیدات داخلی حمایت کنیم.
در این دولت بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش ها وضعیت بهتری دارد. به طوری که از سال ۹۲ تا ۹۵ رشد بخش کشاورزی مثبت بوده است.در برخی سال ها به خصوص سال ۹۲ بیش از ۶ میلیون تن گندم وارد شد و ذخیره گندم در برخی استان ها به سه روز رسیده بود. اما
اکنون کیی از دغدغه این است که ذخایر زیاد است و آن را باید کم کنیم.

در حوزه تجارت خارجی ظرف سه سالی که از عمر دولت یازدهم گذشته، با ایجاد پنجره واحد تجاری فرامرزی، درحال حاضر زمان تشریفات گمرکی از ۲۶ روز به ۴ روز کاهش یافته است. بسیاری از اسناد گمرکی اکنون به صورت الکترون کیی تکمیل م یشوند و دو دروازه مشترک مجازی گمرکی راه اندازی شده است. سامانه جامع الکترون کیی گمرکی در کلیه گمرکات اصلی کشور استقرار یافته و راه اندازی شده است.

بررسی شاخص های کلان اقتصادی بر حسب آمار و ارقام رسمی و نیز واقعیت های بازار نشان می دهد عملکرد تیم اقتصادی دولت یازدهم طی دوره گذشته سازنده بوده است. کاهش نرخ تورم، افزایش رشد یا به عبارتی تولید ناخالص داخلی، کاهش شکاف های طبقاتی و بهبود فضای کسب و کار تنها بخشی از عمکرد مثبت و سازند هی دولت در عرصه ی اقتصادی است.

در بخش صنایع و معادن که سهم ۱٫۳ درصدی از رشد ۳ درصدی اقتصاد کشور به آن تعلق داشته، ارزش افزوده -۲٫۹ درصدی در سال ۱۳۹۲ به ارزش افزوده مثبت و ۵ درصدی در سال ۱۳۹۳ تبدیل شد. در زیرگروه صنعت، بیش از ۸۰۰۰ طرح نیمه تمام صنعتی تکمیل شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

در بخش نفت، تولید نفت از ۲٫۷ میلیون بشکه در روز به ۲٫۹ میلیون بشکه در روز افزایش یافته و صادرات نفت و میعانات گازی از یک میلیون و دویست هزار بشکه در روز به کی میلیون و سیصد و پنجاه هزار بشکه در روز رسیده است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما