تات خبر
امروز : جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۱۱/۱۵ - ۱۷:۲۱

گزارش اختصاصی تات خبر در خصوص مشکلات تولیدکنندگان;

از عدم خرید کالای داخلی تا نبود ثبات در قوانین/زمانی که وام با سود ۲۰ درصد، تسهیلات بانکی نامیده می شود

سال هاست بخش تولید در کشور با رکود مواجهه است که صنعت گران شهرک صنعتی اشتهارد نیز از این قائده مستثنا نیستند به همین بهانه در این گزارش سعی کرده ایم این خلاصه از مشکلات صنعت گران اشتهاردی را ذکر کنیم.

به گزارش اختصاصی تات خبر، سال هاست بخش تولید در کشور با رکود مواجهه است که صنعت گران شهرک صنعتی اشتهارد نیز از این قائده مستثنا نیستند.

به همین بهانه در این گزارش سعی کرده ایم این خلاصه از مشکلات صنعت گران اشتهاردی را ذکر کنیم لازم به ذکر است نتایج بدست آمده بعد مصاحبه تلفنی با ۱۹ نفر از صاحبان یا مدیران صنایع شهرک صنعتی اشتهارد بدست آمده است که سعی شده است کارخانه های انتخابی نمونه ای جامع از بین ۲۰۰۰ کارخانه ی موجود در کارخانه هایاین شهرک باشد به طوریکه بین آن ها می توان مدیران موفق و ناموفق، صاحبان کارخانه های بزرگ و کوچک را یافت.

نبود قوانین ثابت اجرایی در داخل و خارج کشور

۷۸ درصد یعنی ۱۵نفر از این افراد یکی از مشکلات موجود بر سر راهشان را نبود ثبات در قوانین اجرایی میدانند، قواننی که چه در داخل کشور که توسط ارگان های مختلف دولتی اعم از وزارت خانه های مختلف، بانک ها و… تنظیم می شود و چه تحریم های خارجی که حتی با وجود اعلام از بین رفتن تحریم ها، صنعت گران را همچنان با مشکل مواجهه کرده است.

آنها می گویند: تولید کردن در این شرایط به افرادی با ریسک پذیری بالا نیاز دارد لذا به همین دلیل است که عرصه تولید در کشور بااستقبال کمی مواجهه است.

تعدادی ازاین افراد به قیمت دلار نیز اشاره کردند و گفتند: چطور ممکن است کارخانه ها برای آینده خود برنامه ریزی کنند در حالی که ممکن در عرض چند روز قیمت دلار تا ۳۰ درصد یا بیشتر بالا و پایین شود.

نبود فرهنگ مصرف داخل در بین مردم

۴۶ درصد مصاحبه کنندگان از عدم استقبال کالای داخلی در داخل کشور گلایه داشتند امری که در کمتر کشوری دیده مشاهده میشود مخصوصا زمانی که بسیاری از کالاهای داخلی هم رده با بسیاری از کالا های واراداتی است و در بعضی کالاها با کیفیت تر از کالاهای خارجی است.

برای مثال یکی از تولید کنندگان چرم مصنوعی در این شهرک میگوید: برای فروش بهتر، کالاهای تولیدیم را با مارک خارجی به بازار تزریق می کنم، این کار باعث می شود علاوه بر فروش سریع تر محصولات، آنها را با قیمت بالاتر به مشتریان بفروشم و این درحالی است که اگر مارک شرکت خودم را روی آن درج کنم نه تنها باید با قیمت پایین تر آن را به فروش برسانم بلکه باید کالا ها، ماه ها در کارخانه دپو شود.

بالا بودن نرخ سود بانکی

۶۰ درصدد تولید کنندگان بالا بودن نرخ سود بانکی را یکی دیگر از مشکلات خود عنوان کردند.این افراد به این موضوع اشاره می کردد که چطور ممکن است نرخ تورم نزدیک ۱۰ درصد باشد ولی سود وام ها پرداختی ۲ برابر آن یعنی نزدیک ۲۰ درصد و یا بالا تر باشد و در نهایت آن را تسهیلات بانکی نام گذاری کنند.

لازم به ذکر است که طبق آخرین آمار ۱۰۰ واحد صنعتی این شهرک نیز به‌علت عدم توانایی در بازپرداخت تسهیلات بانکی خود در تملک بانک‌ها قرار دارند.

عدم همکاری بانک ها و کمبود کمک های دولتی

۶۶ درصد صاحبان صنایع پر پیچ و خم بودن مراحل دریافت وام را یکی مانع های سر راهشان عنوان می کنند طوری که برای دریافت وام یک میلیاردی، سند چند میلیاردی بابت ضمانت از تولید کننده می خواهند، این در حالی که اگر ملکی با این ارزش داشتند نیازی به دریافت وام با سود های کلان نبود.

البته آنها به این نکته نیز اشاره کردند که هستند افرادی ک با باند بازی با برخی ازمدیران بانکها به راحتی و بدون ضامن وام های کلان دریافت می کنند که همین مساله باعث ایجاد رقابت نابرابر بین تولید کنندگان می شود.

سال هاست مسئولان حرف از حمایت از تولید می زنند این درحالی است که تولید کنندگان هیچ وقت این کمک ها را ندیدند به همین خاطر سخنان این دست از مسئولان را تبلیغاتی می دانند.

نبود اطلاعات جامع در خصوص کارخانجات کشور

۲۶ درصد آنها نبود سیستم اطلاعاتی قوی و جامع در خصوص صنایع، تولیدات آنها، نیاز کشور و… را از دیگر مشکلات صنعت گران می دانند برای مثال سال هاست میزان تولید محصولی در کشور چندین برابر ظرفیت کشور است تا حدی که بسیاری از تولیدکنندگان این عرصه برشکست شده اند.

یکی از صاحبان کارخانه ها می گوید: سال ها بود مواد اولیه کارخانه ام را از اهواز خریداری می کردم در حالی که همین مواد اولیه در شهرک صنعتی اشتهارد تولید می شود.

نبود امنیت در کشور ها همسایه

تعدادی دیگر میگویند: نبود امنیت در کشور های همسایه مخصوصا عراق موجب می شود نتوانیم محصولات خود را به این کشور ها صادر کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما