تات خبر
امروز : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۵:۳۰

درآمد میلیاردی در انتظار بازاریابان شبکه ای/توهم ماشین های مدل بالا سدی بر خود اشتغالی جوانان

در ابتدا به کسانی که وارد این شغل بازاریابی شبکه ای می شوند وعده هایی چون درآمدهای میلیاردی ماهیانه، خرید ماشین های مدل بالا و … داده می شود و طبق قوانین روی کاغذ در این کار، این درآمدها واقعی است ولی واقعیت با آن چیزی که روی کاغذ نشان می دهد کمی فرق دارد لذا در این گزارش سعی شده است برخی از واقعیت های این شغل ذکر شود.

به گزارش اختصاصی تات خبر، بازاریابی شبکه‌ای یا بازاریابی چندسطحی، نوعی شیوهٔ فروش است که در آن کمپانی‌ها محصولات و کالاهای خود را بدون تبلیغات و بدون واسطه به فروش می‌رسانند، و مشتریان پس از خرید در صورت تمایل می‌توانند محصولات کمپانی را بازاریابی کنند و سود بگیرند. درآمد در بازاریابی شبکه‌ای هم در ازای فروش مستقیم کالا و هم در ازای فروش از طریق زیر مجموعه کسب می‌شود.

در ابتدا به کسانی که وارد این شغل می شوند وعده هایی چون درآمدهای میلیاردی ماهیانه، خرید ماشین های مدل بالا و … داده می شود و طبق قوانین روی کاغذ در این کار، این درآمدها واقعی است ولی واقعیت با آن چیزی که روی کاغذ نشان می دهد کمی فرق دارد لذا در این گزارش سعی شده است برخی از واقعیت های این شغل ذکر شود.

یک لحظه کشوری را تصور کنید که تمام جمعیت آن وارد این کار شوند، آیا در این کشور کالایی تولید می شود که بخواهند آن را خرید و فروش کنند و به طبع آن درآمد و سودی کسب کنند، لذا به همین دلیل می توان گفت این شغل دارای ظرفیت محدود بوده و تنها افراد بالای هرم سود دریافت می کنند و جمعیت بیشتر شرکت کننده در این شغل باید نفرات بالایی را تغذیه کنند پس در نتیجه وعده های درامد کلان اگر هم محقق شود به افراد محدود بالای حرم خواهد رسید.

از طرف دیگر کشورمان ایران به اندازه کافی درگیر بانکداری و دلالی شده است حال فرض کنید کسری از جمعیت کشور نیز به این کار وارد شوند، طولی نخواهد کشید که کشور درگیر جمعیتی منفعل خواهد بود که در اینصورت  مملکت دچار مشکلاتی همچون عدم تولید، خلاقیت و افزایش بیکاری و… خواهد بود.

شاید در نگاه اول افرادی که وارد این کار می شوند با خود بگویند که در بدترین شرایط سرمایه ی خاصی را از دست نمی دهیم ولی مشکل اینجاست که زمان گران قیمت ترین کالایی است که در این شغل از دست می دهند چرا که اکثر شاغلین این کار را جوانان تشکیل می دهند، اگر  همین جوانان این زمان را بر روی حرفه ای خاص سرمایه گذاری می کردند، علاوه بر فراگرفتن آن حرفه باعث ایجاد شغل و درامد برای خود و دیگران خواهند شد و از طرفی در کشور شاهد تولید، خلاقیت و رونق اقتصادی خواهیم بود.

حال اگر بخواهیم تأثیرات این شغل را در اشتهارد مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم می توانیم بگوییم تأثیرات سوء بازاریابی شبکه ای بر رشد و توسعه ی این شهرستان بیشتر از مناطق دیگر کشور است چرا که شهرستان اشتهارد یک شهرستان صنعتی است و بیشتر از همه نیاز به موارد ذکر شده در بالا یعنی تولید، خلاقیت و خود اشتغالی دارد.

صنعت موجود در اشتهارد گسترده بوده و نیازمند نوآوری همین جوانان از مهندس گرفته تا جوشکار است که می توانند در بالا بردن سطح کیفی محصولات تولیدی مؤثر باشد ولی هم اکنون جوانان مختلفی دست از کار در این شهرک می کشند و با رویاهای درآمد میلیاردی وارد بازاریابی شبکه ای می شوند.

و اما سخن آخر اینکه خانواده ها نقش مهمی در راهنمایی فرزندان خود دارند و باید در این زمینه فعال تر عمل کنند تا در جامعه امروز ایران کمتر شاهد جذب جوانان به بازاریابی شبکه ای باشند که تجربه نشان داده معمولا پایان خوبی برای آنها در انتظار نیست.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما