تات خبر
امروز : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۰۳/۳۱ - ۹:۰۳

یادداشت/

پیام‌های حمله موشکی سپاه

داعش به کشورهای مختلفی در جهان که همه مدعی ابرقدرتی هستند، حمله کرده است و هیچگاه در توان این کشورها نبوده است که پاسخی درخور به این گروه تروریستی بدهند.

به نقل از تات خبر، گروه سیاسی «تیتریک»، فرهاد نظریان در یادداشتی نوشت: حمله نیروی هوافضای سپاه به مقرهای فرماندهی تروریست های داعش در دیرالزور، در کنار اینکه غرور ملی را از داغی که از حمله تروریستی اخیر به مجلس و مرقد حضرت امام(ره) بر جان ملت نشسته بود، برانگیخته کرد و مرحمی بود بر دلهای غم انگیز و داغ دارِ از از دست دادن عزیزان بیگناه، پیام های مهمی را در سطوح مختلف به همراه داشت:
در سطح ملی:
۱-    سپاه اعلام کرده بود که انتقام چنین اقدامات تروریستی را به شدیدترین وجه ممکن خواهد گرفت و این اقدام دیشب، نشان داد که از وعده سپاه تا عملیاتی کردن آن راهی طولانی نیست و همیشه برای منافع ملت، سپاه بر سر قول و وعده خود با ملت باقی می‌ماند.

۲-    پیام بزرگ داخلی این بود که امنیت، جناحی و سیاست زده نیست و نمی‌توان امنیت را تنها با مذاکره و دیپلماسی تامین کرد بلکه دارا بودن قدرت بازدارنده و نشان دادن آن می‌تواند خود تبدیل به یکی از مولفه‌های امنیت ساز مهم و اساسی شود. از طرفی شلیک از خاک ایران به سمت تروریست‌ها آن هم از دو استان سنی نشین و البته کردنشین کردستان و کرمانشاه، نشان از وجود وحدت در سطح ملی میان اقوام و مذاهب پیرامون مبارزه با تروریستهاست.

۳-    در راستای اقدامات خصمانه امریکا در تشکیک اذهان عمومی پیرامون مطلوبیت برنامه موشکی ایران، برخی سیاست زدگان داخلی که پیش از این برنامه هسته‌ای ایران را از مطلبوبیت در اذهان عمومی ساقط کرده بودند، درصدد بودند که در کف جامعه اعلام کنند که آهای مردم این برنامه موشکی نان و آبتان را قطع خواهد کرد و باید با یک اجماع برویم به سمت مذاکره کردن بر سر آن، که گه گاهی از برجام موشکی سخن به میان می کشیدند، اما این اقدام هوشمندانه، خود یک تودهنی به تمام تفکرات و اقداماتی بود که درآینده قرار بر انجام آنها می‌رفت و ثابت کرد اهمیت برنامه موشکی در چه زمانهایی موثر است.
در سطح منطقه:
۱-    این حمله موشکی در منطقه، این پیام روشن را داشت که پرچم مبارزه با تروریست در دستان جمهوری اسلامی است و هرکجا تعرض و تجاوزی بر منافع ملی و فراملی ایران شود، پاسخ آن در ابعادی بزرگتر داده می شود و در این راه مصالحه ای از نظر جمهوری اسلامی پذیرفته نیست.

۲-    نقطه زنی شگفت انگیز موشکهای سپاه آن هم از فاصله ۷۰۰ کیلومتری و فرود آمدن بر سر ساختمانهای معین، یک دستاورد بزرگیست که یکی از مولفه های مهم قدرت در دنیای امروز را به رخ کشیده است واین پیام روشن به رژیم صهیونیستی و سایر کشورهای مرتجع منطقه است که مبادا در مخیله خود افکار شیطانی پیرامون منافع جمهوری اسلامی در سر بپرورانند.

۳-     این حمله موشکی به صورت غیرمستقیم پیامی به آمریکا است که طرحشان در منطقه با شکست‌های بزرگی روبرو شده است، به همین سبب شلیک این موشک‌ها نشانه بزرگی درباره ماهیت مرحله آتی از نظر سازوکارها و تجهیزات نبرد است و آنچه در مرحله آتی رخ خواهد داد در حقیقت متفاوت از تمام اشکال نبرد و درگیری‌هایی است که در مرحله گذشته رخ داده بود.

۴-    باز شدن راه کمک رسانی زمینی از تهران تا بیروت در هفته های اخیر، خطر بزرگی را متوجه داعش و از آن مهمتر رژیم صهیونیستی می‌کند که در کنار اقدام دیشب سپاه پاسداران، رعب عجیبی در لایه های سیاسی و امنیتی رژیم صهیونیستی ایجاد کرده و تحولات میدان را به سمت ضد منافع آنها پیش می‌برد.

در سطح بین الملل:
۱-    مشخص ترین پیام این حمله موشکی، پاسخی محکم به طرح تحریم‌های سنا بود که اخیراً تصویب شد. در این طرح برنامه موشکی ایران مستمسک وضع تحریم های اساسی قرار گرفته و سپاه پاسداران را به عنوان یک نهاد تروریستی معرفی می‌کند. این موضوع در کنار سایر نشانه ها و تغییراتی که در هفته های اخیر در دولت ترامپ، مشاهده می شود این را نشان می دهد که ترامپ درصدد برداشتن گامی بزرگ درجهت خنثی کردن مهمترین مولفه بازدارنده و قدرت آفرین ایران یعنی برنامه موشکی است و این موضوع را با سابقه تاریخی محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران که با فشار و تشکیک در اذهان عمومی و سیاسی جامعه ایران پیش برد و درپای میز مذاکره به معامله بر سر آن پرداخت، جلو می‌برد که اقدام به موقع سپاه که زمانسنجی منحصر به فردی در آن رعایت شده بود، مشخصاً با مدیریت افکار و اذهان عمومی پیش از آن که در سیر خدشه و تشکیک پیرامون مطلوبیت برنامه موشکی قرار بگیرند، به خنثی کردن چنین پروژه شومی پرداخت.

۲-    پیام دیگر اینکه به دنیا ثابت کرد که ایران اهل تجاوز نیست و همه تجهیزات نظامی آن تنها در دفاع از منافع ملی و فراملی مورد استفاده قرار می گیرد و هیچگاه مقدمتاً شروع کننده هیچ حمله ای نخواهد بود ولی تجاوز یا تعرضی صورت پذیرد، پاسخی دندان شکن در آن سطح و بسیار فراترو غیرقابل پیش بینی مشاهده خواهد شد و از سویی منحصراً پیام بزرگی به امریکا بود که از کارایی چنین برنامه‌ای آگاه باشد و اینکه سالهاست در مانورهای مختلف و یا در مستندهای مختلف خبر از پیشرفت این برنامه استراتژیک می دهیم، چقدر می تواند عملیاتی باشد و چقدر برای منافع آمریکا در جهان خطرآفرین.

۳-    داعش به کشورهای مختلفی در جهان که همه مدعی ابرقدرتی هستند، حمله کرده است و هیچگاه در توان این کشورها نبوده است که پاسخی درخور به این گروه تروریستی بدهند که اینگونه وقیحانه عملیاتهای تروریستی خود را توسعه ندهد، حمله موشکی سپاه نه تنها به نفع جمهوری اسلامی و محور مقاومت بود بلکه یک عامل رعب آور و بازدارنده برای توسعه عملیاتهای آتی داعش در جهان محسوب می شود و امروز این اقدام سپاه مرحمی بر دل مردمان اروپا و سایرنقاط جهان که داغدار حملات تروریستی داعش بودند و هیچگاه دولتمردانشان نتوانستند پاسخی بر این تجاوزها بدهند، بوده است و این خود مهر تاییدی در جوامع بین اللمل بر ضدتروریستی بودن سپاه و البته جمهوری اسلامی است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما