تات خبر
امروز : پنج شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۰۴/۲۹ - ۴:۰۹

بحران کم آبی در شهرستان اشتهارد، بحرانی ملی است/دولت مردان درگیر سیاست هستند تا بحران کم آبی در کشور

اشتهارد شهرستانی صنعتی است تاثیر بی آبی تنها به مردم منطقه نخواهد رسید بلکه یک تاثیر ملی خواهد داشت به همین دلیل دولت مردان باید راه کار جامع و طولانی مدتی برای بحران آب منطقه داشته باشند.

به گزارش اختصاصی تات خبر، خشكسالی به عنوان بی سروصدا ترین بلایای طبیعی در مقابل سیلاب به عنوان یكی از پر صدا ترین بلایای قرار گرفته است این درحالی است كه خطر و خسارت های ناشی از خشكسالی به مراتب بیشتر از سایر بلایای طبیعی مانند: سیل، طوفان، آتش فشان و حتی زلزله است ولی به دلیلی كه مشاهده ی تاثیر تخربی خشكسالی نیاز به زمان به نسبت طولانی دارد، مطالعه و تحقیق و نحوه ی برخورد با آن كمتر مورد توجه قرار گرفته است.

شهرستان اشتهارد نیز جز آن دسته از شهرستان هایی است که خطر خشکسالی حیات آن را تهدید می کند و به دلیل آنکه اشتهارد شهرستانی صنعتی است تاثیر بی آبی تنها به مردم منطقه نخواهد رسید بلکه یک تاثیر ملی خواهد داشت به همین دلیل دولت مردان باید راه کار جامع و طولانی مدتی برای بحران آب منطقه داشته باشند.

بنابه گفته ی مسئولین برای بحران آب شهرستان دستگاه آب شیرین کن و حفر چند حلقه چاه جدید از گذشته در دستور کار قرار گرفته است، ولی آیا با این اقدامات بحران کم آبی بر طرف خواهد شد؟!

مسئله دیگری که بحران کم آبی لطمه شدید به آن وارد کرده حوزه کشاورزی است اکنون باید از ظرفیت‌های موجود در راستای آگاه‌سازی مردم و کشاورزان درباره عدم حفر چاه‌های غیرمجاز و اضافه برداشت از چاه‌های مجاز و هرگونه اقدامی که به منابع آبی استان خسارت وارد شود، استفاده کرد.

اجرای روش های نوین آبیاری برای مثال در شهرستان اشتهارد کشاورزان به دلیل هزینه بر بودن آن، کمتر از روش های نوین آبیاری استفاده می کنند حتی شهرداری اشتهارد که قرار بود آبیاری قطره ای را در دستور کار خود قرار دهد ولی مدت هاست از اجرای این طرح خبری نیست و تاکنون اقدام خاصی صورت نگرفته است.

برخی کارشناسان عقیده دارند رشد سریع جمعیت و توزیع نامتناسب منطقه ای جمعیت، کشاورزی ناکارآمد، سوء مدیریت و سرعت بالای توسعه سه دلیل مهم بحران کم آبی است در این میان برخی نیز تنها راه نجات از بحران کمبود آب را مدیریت مصرف آب در بخش های کشاورزی، صنعتی و خانگی می دانند.

و اما سخن پایانی…..

شدت و حجم خسارت ها و روند فزاینده ی آنها به گونه یی است كه ایجاب می كند تدابیر موثرتر و اساسی تری به خصوص جهت پیشگیری این وقایع به عمل آورد اما اتفاقات اخیر در سطح کشور نشان می دهد که دولت مردان به جای رسیدگی و ارائه راه کار برای موضوعات این چنینی وارد مسائل حاشیه ای و سیاسی شده اند و کمتر به فکر سال های آینده کشور هستند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما