تات خبر
امروز : پنج شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ - ۴:۳۰

کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با تات خبر:

بی توجهی مسئولین علت گرانی های اخیر/دولت در بین الدولتین است

علت نوسان‌های قیمتی اخیر را بی‌توجهی مسئولان به تنظیم بازار و تغییر دولت، تغییر وزرا و بحث تفکیک وزارتخانه‌ها هم در این مساله بی‌تاثیر نبوده است.

به گزارش اختصاصی تات خبر، در روز های اخیر بسیاری از مردم اشتهارد از گرانی ها گلایه می کردند، از پیازی که قیمت آن از موز گران تر شده است، در همین راستا محمد بیگدلی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار تات خبر بیان داشت: علت نوسان‌های قیمتی اخیر را بی‌توجهی مسئولان به تنظیم بازار و تغییر دولت، تغییر وزرا و بحث تفکیک وزارتخانه‌ها هم در این مساله بی‌تاثیر نبوده است.

وی در ادامه افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد ستاد تنظیم بازار که ریاست آن را معاون اجرایی رئیس‌ جمهور بر عهده دارد، در روزهایی که گرانی‌ها در اوج خود قرار دارد، در رکود به سر می‌برد، گویا بحث انتخاب وزرای دولت دوازدهم بر این ستاد سایه افکنده است و در واقع دولت در بین الدولتین قرار دارد.

بیگدلی در خصوص قیمت مرغ توضیح داد: قیمت مرغ همیشه به میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد و در حال حاضر عرضه به دلیل گرمای هوا کمتر شده در حالیکه تقاضا تغییری نکرده است و به همین دلیل افرایش قیمت کنونی را شاهد هستیم.

وی همچنین در خصوص گرانی پیاز اظهار داشت: به نظر دلیل گرانی پیاز در روزهای اخیر سرمای هوا و عدم استقبال از خرید پیاز در سال گذشته است که منجر به کاهش کاشت آن در سال جاری توسط کشاورزان شد.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: نوسان قیمتی در محصولات کشاورزی هنگام تولید باعث شده تا بسیاری از تولیدکنندگان ورشکست شده و در دوره بعد کاشت نداشته باشند، این روند هرسال به دلیل بی‌برنامگی تکرار می‌شود و می‌تواند امنیت غذایی کشور را با چالش مواجه کند.

وی یادآور شد: این تغییرات در قیمت اجناس تفاوتی برای سرمایه داران ندارد و تنها فشار بر روی قشر کم درآمد جامعه است مسئولان بدانند که با وعده ها دردی از مشکلات مردم درمان نمی‌شود و قدرت خریدشان با این حرف‌‌ها افزایش نمی‌یابد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما