تات خبر
امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۰۵/۰۴ - ۹:۱۱

گل به خودی های مکرر در راستای اهداف آمریکا؛

اقدام کردند، توجیح کردیم!/ ترامپ دیوانه یا روحانی حقوقدان، چه کسی به دنبال منافع ملت خود است؟

چرا امریکایی ها به مردم خود در مورد برجام راست می گویند اما دولت ما نه، حقیقت برجام در ۲ سال اخیر صداقت امریکایی ها در مورد این توافق بود اما ملت ایران هیچ صداقتی از دولت مردانشان ندیده اند و حتی شاهد بودیم که مشکل “آب خوردن” هم پس از برجام قرار بود حل شود اما…

به گزارشتات خبر، به نقل از “تیتریک“، در نشست اخیر سخنگوی کاخ سفید مطالبی عنوان شد که بسیار تامل برانگیز بود که به قدر نیاز در این متن اشاره می شود:
“سارا هاکوبی سندرز”، سخنگوی کاخ سفید؛ «ترامپ قصدی برای کنار گذاشتن (این تحریم‌ها) ندارد، ولی می‌خواهد مطمئن شود که ما به بهترین توافق برای مردم آمریکا دست پیدا می‌کنیم. نمی‌توان گفت که کنگره در این مورد بهترین کارنامه را دارد.»
سندرز همچنین گفت: “اگر نگاهی به قراردادهای نفتا و توافق ایران بیندازید متوجه می‌شوید که رئیس‌جمهور می‌خواهد اطمینان حاصل کند که ما در واقع به بهترین توافق برای ایالات متحده آمریکا دست پیدا می‌کنیم.”
مهم ترین بخش این نشست اشاره سخنگو به اهمیت منافع مردم امریکا برای ترامپ دارد، در نگاه اول امر طبیعی بنظر می رسد اما کمی که بیشتر به این سخنان و رفتار ترامپ بعد از به قدرت رسیدن نگاه می کنیم متوجه خواهیم شد که هرگز خارج از این چارچوب قدمی برنداشته و هر حرکتی را در راستای منافع ملت امریکا برداشته است.
جمله اخیر ترامپ ثابت کرد نه تنها او احمق نیست بلکه به معنای واقعی کلمه رییس جمهور است. شاید کمی گفتن این موضوع سخت باشد، اما سالها می گذرد و ملت ایران برای انتخاب رییس جمهور پای صندوق رای می آیند تا شاید فردی را انتخاب کنند که به فکر منافع مردم باشد ولی از ظواهر امر پیدا است که موفق نبوده اند.
متاسفانه علی رغم میل باطنی باید گفت در سال های اخیر کشور ما به معنای واقعی رییس جمهور نداشته و صرفا رییس دولت بر سرکار آمده است.
در چهار سال اخیر مهم ترین مسئله و دغدغه اصلی دولت برجام بوده است، باوجود همه تذکرات و نگرانی ها، اما دولت مصمم بود به این تفاهم دست یابد و در حال حاضر بعد از گذشت دوسال از این توافق تنها چیزی که واضح بنظر می رسد این است که این توافق نه تنها برد برد نبوده بلکه رسوایی بزرگی برای دولت روحانی بوده است.
 به هر حال، متاسفانه بعد از برجام و دادن همه امتیازات اصلی‌ به طرف مقابل، به امید اینکه آن ها را بازی دادیم، باز دستگاه سیاست خارجی ما، در حال انجام یک اشتباه استراتژیک دیگر هستند و مانند زمانی‌ که می فرمودند “هر توافقی بهتر از عدم توافق است” دارند با شدت و غلظت تاکید می کنند که “برجام تمام شده و هرگز قابل مذاکره نیست”!
این یعنی‌ داریم به دست خود، در آینده، کشور را خلع سلاح و در بن بست قرار می دهیم و به آن ها این پیغام را می دهیم که هر چه شما کنید، ما برجام را عمل خواهیم کرد (هر توافقی بهتر از عدم توافق!).
تاکید مجدد و هزار باره بر اینکه برجام غیر قابل مذاکره است، یعنی‌ اعتبار دادن بیشتر و بیشتر از طرف خود ایران به آن در محافل جهانی به نفع طرف مقابل! مانند همان بازی دو قطبی پلیس خوب و پلیس بد اوباما و نتانیاهو در مورد برجام! ولی‌ حالا متاسفانه به جای آن، خود وزارت خارجه ایران و گروه ترامپ دارند آن را تکرار می کنند! و ترامپ ادعا خواهد کرد که من موافق برجام نیستم ولی‌ حالا که جهان به دنبال آن هست، به خاطر احترام به نظرات اروپا و روسیه و چین! پس به برجام علیرغم میل خود احترام می گذارم و به خاطر این احترام (چون معامله گرهستم!) در عوض باید ایران نظرات مرا تامین کند! از این بهتر برای طرف مقابل نمی شود.
 البته اگر برخی‌ از دوستان بفرمایند، در صورت کارشکنی و عدم همکاری آمریکا، ما آن ها را شگفت زده می کنیم (یعنی‌ احتمالا آنجور که آن ها تصور نمی کنند از برجام خارج می شویم یا اقدامات تلافی جویانه از این دست) نتیجه، باز به نفع آن ها خواهد بود چرا که متاسفانه مجموعه یی از اشتباهات استراتژیک در دولت قبل که برروی ضعف جهانی‌ آمریکا و یا قدرت و همکاری شرق یعنی‌ روسیه و چین و نگاه به شرق، حساب ویژه یی باز کرده بودند و تا دولت کنونی که از این طرف، بدون شناخت واقعی‌ از موازنه قدرت جهانی‌ و سیاست های چند لایه قدرت های جهانی‌، با ساده انگاری مطلق، بزرگترین نگرانی آن ها یعنی‌ نیروگاه اراک را سیمان کرد، ما را در موقعیت بدی قرار داده که انتخاب های کشور بسیار محدود است.
ترامپ و تیم‌ و پشت پرده او را هرگز دست کم نگیریم.
انتهای پیام/
دیدگاه شما