تات خبر
امروز : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۰۵/۱۴ - ۵:۳۳

کارشناس سیاسی در گفتگو با تات خبر مطرح کرد:

نارضایتی عمیق جامعه ایران ریشه اصلی اعتراضات و زمینه‌ساز شکل‌گیری نهضت مشروطیت

اسماعیل یوزباشی: بسیاری نارضایتی عمیق جامعه ایران در سال‌های حکومت قاجار را ریشه اصلی اعتراضات مردمی علیه دولت و زمینه‌ساز شکل‌گیری نهضت مشروطیت می‌دانند.

به گزارش اختصاصی تات خبر، اسماعیل یوزباشی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار تات خبر، با اشاره به سالگرد صدور فرمان مشروطیت بیان داشت: جنبش مشروطیت بدون شک از رویدادهای مهم و تاثیرگذار در تاریخ تحولات سیاسی ایران محسوب می‌شود و آثار این رویداد در زندگی فرهنگی و سیاسی مردم از سایر حوادثی که تا آن تاریخ در کشورمان پدید آمده بود، عمیق‌تر بوده است.

وی در ادامه توضیح داد: بسیاری نارضایتی عمیق جامعه ایران در سال‌های حکومت قاجار را ریشه اصلی اعتراضات مردمی علیه دولت و زمینه‌ساز شکل‌گیری نهضت مشروطیت می‌دانند.

یوزباشی تاکید کرد: نهضت مشروطیت از این جهت که باعث کاهش قدرت استبدادی پادشاه شد، جایگاه ویژه‌ای در تاریخ سیاسی معاصر ایران دارد چرا که توانست پایه‌های این قدرت مطلق و بی‌پایان شاه را که هیچ چیز خارج از اراده او انجام پذیر نبود و خواست و اراده مردم هیچ جایگاهی نداشت، فرو ریخته و آن را به پادشاهی مشروطه تبدیل کند.

ای کارشناس مسائل سیاسی در ادامه خاطر نشان کرد: آنچه که در تاریخ، مبنای شکل‌گیری مشروطه شناخته شده، صدور فرمان تأسیس مجلس در مرداد ۱۲۸۵ هجری شمسی است و در ادامه تحصن مشروطه‌خواهان در تیرماه این سال ابعاد گسترده‌ای یافت آنچنان‌که مظفرالدین شاه قاجار در ۱۴ مرداد، فرمان برقراری حکومت مشروطه را صادر کرد.

وی اظهار داشت: رویداد های آن زمان نشان داد که مردم ایران در هر زمان و مکانی با کمک روحانیت خواهند توانست خواست خود را در زیر چتر اسلام ب کرسی بنشانند و برای کشور خود تصمیم بگیرند، اتفاقی که در انقلاب سال ۵۷ نیز مشاهده شد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما