تات خبر
امروز : پنج شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۰۵/۱۹ - ۴:۱۸

کارگاه غربالگري اختلالات ژنتیک به میزبانی شهرستان اشتهارد برگزار شد

کارگاه غربالگري اختلالات ژنتیک ظهر روز چهارشنبه (۱۸ مرداد) با حمایت مالی موسسه دریچه نور شهرستان در تالار بسیج شهرستان اشتهارد برگزار گردید.

به گزارش اختصاصی تات خبر، کارگاه غربالگري اختلالات ژنتیک ظهر روز چهارشنبه (۱۸ مرداد) با حمایت مالی موسسه دریچه نور شهرستان در تالار بسیج شهرستان اشتهارد برگزار گردید.

در این کارگاه که با حضور بیش از سی تن از کارشناسان پیشگیری و کارورزان غربالگري سراسر استان تشکیل شد، مفاهیم بنیادین ژنتیک پزشکی و روش های غربالگري اختلالات ژنتیک طبق برنامه مصوب ارائه گشت.

در طرح مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج ، افراد ۱۵ تا ۲۵ سال غربالگری می شوند و همچنین اختلالات ژنتیکی در دختران ارزیابی و مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج  نیز به این گروه ها ارائه می شود.

در این کارگاه شبکه بهداشت، آموزش و پرورش، بهزیستی و همه ی ارگان هایی که درگیر این ماجرا هستند از شهرهای استان (هشتگرد، نظرآباد، کرج و …) حضور داشتند و به پرسشگران آموزش داده شد تا بتوانند پرسشنامه را از افراد در سن ازدواج پر کنند و همچنین آموزش اینکه بیماری ژنتیک چیست داده شد.

پرسشگران آموزش دیده پرسشنامه های مربوطه را تکمیل و زوج های دارای فاکتور خطر، به مرکز مشاوره ژنتیک و در صورت لزوم برای انجام آزمایش های ژنتیک ارجاع داده می شوند و همچنین پرسشگران یا همان غربالگرها در این کارگاه ها یاد می گیرند چگونه افراد را به گروه های پرخطر یا با خطر متوسط تقسیم کنند.

گفتنی است در طرح غربالگری از گروه هدف سئوالاتی مبنی بر این که در بین اعضای فامیل افراد با معلولیت مانند اختلالات بینایی، شنوایی، عقب ماندگی های ذهنی با اختلالات همراه، کوتاهی قد با اختلالات همراه، بیماری تاولی پوست و بسیاری از اختلالات دیگر پرسیده می شود، همچنین در مورد اقوام دورتر مانند دختر عمو  و پسر عمو نیز پرسش هایی مطرح می شود و در صورتی که یک سری از آیتم ها را داشته باشند و احتمال پر خطری در آنها وجود داشته باشد، به آنها توصیه می شود، حتما مشاوره  ژنتیک انجام دهند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما