تات خبر
امروز : پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۰۵/۲۶ - ۴:۳۲

اشتهارد تا چه اندازه آماده ی مقابله با بحران هاست؟/آتش سوزی و زلزله در شهرستان میتواند فاجعه ملی را رقم بزند

شهرستان اشتهارد در معرض خطر های گوناگونی است از جمله اینکه اشتهارد روی یکی از گسل های خطر ناک به نام گسل “اشتهارد” قرار دارد، اشتهارد درای یکی از بزرگترین شهرک های صنعتی کشور است و دارای کارخانه های مختلفی از جمله تولید مواد شیمیایی و… است لذا آتش سوزی گسترده در این شهرک ممکن است فاجعه ملی را به همراه داشته باشد.

به گزارش اختصاصی تات خبر، شهرستان اشتهارد در معرض خطر های گوناگونی است از جمله اینکه اشتهارد روی یکی از گسل های خطر ناک به نام گسل “اشتهارد” قرار دارد، اشتهارد درای یکی از بزرگترین شهرک های صنعتی کشور است و  دارای کارخانه های مختلفی از جمله تولید مواد شیمیایی و… است لذا آتش سوزی گسترده در این شهرک ممکن است فاجعه ملی را به همراه داشته باشد.

یکی دیگر از مشکلات طبیعی شهرستان که با توجه به کویری بودن آن و همچنین کمبود آب در حال تشدید شدن است، تبدیل شدن اشتهارد به منبع ریزگرد های پایتخت است که باید هر چه سریع تر به آن رسیدگی شود.

حوادث عظیم طبیعی نظیر سیل، زلزله، آتش سوزی و هزاران بحران طبیعی و غیر طبیعی در انتظار وقوع در هر مکانی هستند، راه حل اول پیشگیری در خصوص آنهایی است که قابل پیشگیری اند و راه چاره دوم مدیریت کنترل بحران در موارد غیر قابل پیشگیری است.

در مباحث شهرسازی و ارتباط آن با مدیریت بحران یكی از موضوعات مهم و قابل تامل مبحث بافت های فرسوده شهری است كه همواره دغدغه هایی را بین مدیران شهری و دست اندركاران مدیریت بحران شهری ایجاد نموده است.

از جمله آسیب پذیری های موجود در مقابله با این بحران ها، عدم وجود یک پایگاه منسجم، مجهز و فعال مدیریت و کنترل بحران در سطح شهرستان است.

معیارهای ضعیف ساختمانی و استفاده از مصالح و مواد نامرغوب و نبود تاسیســات زیربنــایی در برخی مناطق شهری باعث تشدید آسیب پذیری آنها می‌گردد.

از دیدگاه ایمنی بهترین و مناسب‌ترین اقدام لازم، جداسازی انسان از منطقه خطر است، چرا كه نمی‌توان خطر را محدود یا به طور كامل تحت كنترل درآورد.

حال با توجه به مطالب اشاره شده و ضرورت آمادگی شهرستان برای مقابله با بحران های طبیعی و غیر طبیعی، اشتهارد تا چه اندازه آمادگی مقابله با این بحران ها را دارد؟! اشتهارد تا چه اندازه به تقویت زیر ساخت های خود پرداخته است؟!

انتهای پیام/

دیدگاه شما