تات خبر
امروز : یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۰۷/۱۶ - ۶:۰۸

لزوم رسیدگی به فاضلاب شهرک صنعتی اشتهارد/محیط زیست اشتهارد در خطر است

در جوامع امروزی اهمیت حفاظت محیط زیست امری ضروری و بدیهی به نظر می رسد و بحران های زیست محیطی ناشی از آلودگی ها هم اکنون بسیاری از شهرهای کشور را به طرز خطرناکی تهدید می کند این خطر گریبان گیر شهر اشتهارد نیز می باشد.

به گزارش اختصاصی تات خبر، در جوامع امروزی اهمیت حفاظت محیط زیست امری ضروری و بدیهی به نظر می رسد و بحران های زیست محیطی ناشی از آلودگی ها هم اکنون بسیاری از شهرهای کشور را به طرز خطرناکی تهدید می کند این خطر گریبان گیر شهر اشتهارد نیز می باشد.

شهرک های صنعتی به خصوص شهرک صنعتی اشتهارد با بیش از ۳۰ هزار بیمه شده و نزدیک به ۲۰۰۰ کارخانه فعال و نیمه فعال، به دلیل نقش اساسی که در ایجاد اشتغال مولد و سالم، کاهش نرخ بیکاری، استفاده بهتر از منابع تولید و تجمیع منابع، توسعه صادرات و برطرف کردن نیازهای معیشتی مردم دارند، از اساسی ترین محورهای توسعه محسوب شده و جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشور دارند.

یکی از پیامدهای زیست محیطی شهرک های صنعتی به دلیل استقرار انبوه صنایع، ایجاد آلودگی زیست محیطی از جمله تولید فاضلاب های صنعتی است.

در شهرک صنعتی اشتهارد تعداد بالایی از کارخانجات به فعالیت های شیمیایی مشغولند که عمده آلودگی های شهرک نیز ناشی از فعالیت اینگونه صنایع است، البته کارخانجات دیگر نیز از جمله ذوب فلزات، تصفیه روغن، اسیدسازی، ریخته گری، ایزوگام، قیرسازی و موادشوینده دراین ماجرا سهیم هستند.

پساب صنایع آبکاری شهرستان دارای مقادیر زیادی  فلزات سنگین ، اسیدها و قلیا ها با ph  متغیر می باشند که اغلب به دلیل عدم کارایی مناسب سیستم تصفیه فاضلاب و بعضا غیر فعال بودن آن است اینگونه فلزاتی سنگین همچون سرب، کادمیوم، سلنیوم و… که در کلوئیدهای خاک ذخیره شده و با ورود به چرخه غذایی زیان‌های جبران‌ناپذیری را به جای می‌گذارند.

در اين شهرك به لحاظ نزديكي به شهر تهران ، فعاليت واحدهاي صنعتي بسيار چشمگير بوده و لذا جهت كاهش بار آلودگي فاضلاب ناشي از توليد واحدهاي صنعتي مستقر در اين شهرك ، طراحي و احداث تصفيه خانه فاضلاب صنعتي براي شهرك صنعتي اشتهارد باید در اولويت قرار گیرد.

مدتی نیز این فاضلاب درقسمت شمالی اشتهارد که حریم زهکش و رودخانه شور است در زیر پل جاده نظر آباد وارد اکوسیستم منطقه شده است به همین دلیل بنا به گفته ی کارشناسان محیط زیست، حضور مرغابی های مهاجر بسیار کم شده است و بعضا مشاهده شده این فاضلاب ها وارد رودخانه ی شور اشتهارد نیز می شود.

البته مسئولین با راه حل مختلف مانند پیش تصفیه فاضلاب توسط خود صنایع، در تلاش هستند مشکلات این چنینی را کاهش دهند ولی تا رفع شدن کامل این آلودگی کارهای بسیاری باید صورت پذیرد.

 

 

 

دیدگاه شما