تات خبر
امروز : پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۰۷/۲۰ - ۹:۲۵

کمبود آب و شغل دلیل عمده مهاجرت روستاییان شهرستان اشتهارد به شهر

شهر اشتهارد به دلیل نزدیکی به شهرک صنعتی اشتهارد از موقعیت شغلی بهتری برخوردار است و همین امر موجب گردید است تا جوانان روستاهای شهرستان به مهاجرت روی بیاورند.

به گزارش اختصاصی تات خبر، در زندگی روستایی آرامش نقش اصلی را بازی می کند و یکی از مهمترین ویژگی ها و برتری های زندگی روستایی نسبت به زندگی شهری هم,همین آرامش است که تنها در روستاها می توان به آن رسید.

اما گذر زمان زندگی روستایی را نیز دستخوش تغییر کرده است که مهمترین آن مهاجرت روستانشینان به شهر و به تبع آن گسترش حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی در شهر است.

علل مهاجرت روستائیان از روستا به شهر ها را میتوان درموضوعات مختلفی از جمله: نبود شغل مناسب، عدم وجود امکانات تفریحی و رفاهی در روستاها ،سختی کار کشاورزی، نبود زیرساختهای مناسب، و… عنوان کرد، در میان این عوامل نبود شغل مناسب وامکانات برای جوانان روستایی و به دنبال آن فراهم نبودن شرایط ازدواج انگیزه ماندن در روستا و ادامه دادن پیشه آبا و اجدادی را از جوانان روستایی گرفته است.

به جرات میتوان گفت دلیل عمده مهاجرت روستاییان در شهرستان اشتهارد، نبود آب کافی برای کشاورزی و دامپروری و به تبع آن نبود شغل است چراکه امکانات تفریحی و رفاهی، زیرساخت ها و… در روستا های اشتهارد با شهر اشتهارد آنچنان تفاوتی ندارد حتی در بعضی موارد مانند روستای ایپک که یکی از بهترین سالن های ورزشی شهرستان را دارا می باشد و یا روستای جارو که از آب و هوای بهتر و همچنین محیطی زیباتر از اشتهارد برخوردار است، روستاهای شهرستان امکانات بهتری دارند.

شهر اشتهارد به دلیل نزدیکی به شهرک صنعتی اشتهارد از موقعیت شغلی بهتری برخوردار است و همین امر موجب گردید است تا جوانان روستاهای شهرستان به مهاجرت روی بیاورند.

در همین راستا مصاحبه ای داشتیم با یک پدر و پسر دامدار روستای مرادتپه که در دوراهی مهاجرت از روستا به شهر و ماندن در روستا مانده اند.

حاج اکبر دایلر و پسرش که گاو شیری و گوشتی پرورش می دهند از شرایط کار خود گلایه دارند و می گویند: کمبود آب، مشکلاتی مثل بیماری گاو ها، بالا بودن نرخ وام بانکها و عدم رسیدگی مسئولین باعث شده به فکر تغییر شغل باشیم.

آنها که از دوران کودکی به دامداری مشغول بودند و توانایی انجام شغل دیگری را ندارند، می گویند: اگر توانایی انجام کار دیگری را داشتیم، مطمعنا تا به حال از روستا رفته بودیم ولی با این وضع موجود مجبوریم در کارخانه ها مانند کارگر کار کنیم.

نکته جالب اینجاست که این دو به هیچ وجه ممکن علاقه ای برای ساکن شدن در شهر را ندارند و روستا را به شهر ترجیح میدهند به شرطی که درامد مناسبی در حد گذران عمر را در روستا داشته باشند.

گفتنی است،شناخت بهتر جاذبه‎های تاریخی، مذهبی و طبیعی روستاها موجب ایجاد اشتغال و درآمد زایی در منطقه، ایجاد تعامل میان نسل‎های مختلف شهری و روستایی، یادآوری آداب و رسوم، مرمت و ساماندهی بافت‎های تاریخی و طبیعی و استفاده از آب و هوای مطبوع و توسعه فرهنگ سفرهای کوتاه گردشگری و طبیعت گردی می‎شود.

برای مثال روستای زیبای جارو که تصاویر آن را مشاهده میکنید یکی از روستا هایی است که توانایی جذب گردشگر را از استان های همجوار داراست ولی متاسفانه به دلیل نبود تبلیغات مناسب، کسی شناختی از این روستا ندارد:

در این خصوص لازم است دولت با قرار دادن تسهیلات مناسب به حمایت از صنایع کوچک بپردازد و با ترویج فرهنگ خوداشتغالی در روستاها انگیزه را برای ماندن در روستا در افراد روستایی تقویت و از این طریق به پابرجا ماندن فرهنگ روستایی کمک کند، زیرا مهاجرت روستاییان به شهرها اثرات جبران‌ناپذیری را در شهرها و روستاها به‌جا می‌گذارد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما