تات خبر
امروز : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۰۷/۱۷ - ۵:۵۸

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اشتهارد:

در حوزه ی دام و طیور شهرستان اشتهارد هیچ گونه بیماری مشاهده نشده است

سعید حسنی: با وجود رشد جمعیت دامی درصد مرگ و میر دام ها نسبت به مدت مشابه(۶ ماه اول سال) سال گذشته شدیدا کاهش پیدا کرده است و در این راستا عوامل مختلفی چون اطلاع رسانی به موقع، اجرای به موقع برنامه واکسیناسیون، زیاد شدن اطلاعات دامداران و رعایت شرایط بهداشتی قرنطینه ای در کاهش مرگ و میر تاثیر داشتند.

به گزارش اختصاصی تات خبر، دکتر سعید حسنی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اشتهارد در گفتگو با خبرنگار تات خبر بیان داشت: در حال حاضر خوشبختانه هیچ بیماری واگیر دار چه حوزه دام و چه حوزه طیور در اشتهارد نداریم.

وی در ادامه افزود: با وجود رشد جمعیت دامی درصد مرگ و میر دام ها نسبت به مدت مشابه (۶ ماه اول سال) سال گذشته شدیدا کاهش پیدا کرده است و در این راستا عوامل مختلفی چون اطلاع رسانی به موقع، اجرای به موقع برنامه واکسیناسیون، زیاد شدن اطلاعات دامداران و رعایت شرایط بهداشتی قرنطینه ای در کاهش مرگ و میر تاثیر داشتند.

دکتر حسنی اظهار داشت: در ۶ ماهه امسال بیش از ۳۷ هزار راس دام سبک، گوسفند و بز را بر علیه تب برفکی واکسن کردیم اما در مدت مشابه سال گذشته فقط ۲۷ هزار راس واکسن زده شده بود.

وی خاطرنشان کرد: معمولا دام های اشتهارد دچار بیماری تب برفکی و مقدار معدودی انتروتوکتنی می شوند، بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی واگیر دامی است که خوشبختانه در این ۶ ماه سال این بیماری را هم نداشتیم.

رئیس دامپزشکی اشتهارد تصریح کرد: کشتارگاه اشتهارد که چندی پیش به دلیل نداشتن پیش سرد و عدم نگهداری لاشه دام به مدت ۲۴ ساعت بعد از کشتار، فعالیتش متوقف شده بود فعلا فعال شده است.

وی ادامه داد: دامپزشکی اشتهارد به صورت مداوم و مستمر بیماری ها را رصد، نمونه برداری و آزمایش کرده و مانیتورینگ های حضوری و غیر حضوری صورت می گیرد و از طرفی به صورت مداوم کلاس های آموزشی بحث کنترل و پیشگیری از بیماری را در حال انجام داریم.

دکتر حسنی یادآور شد: جابه جایی دام ها بدون هماهنگی و اخذ مجوز از دامپزشکی اشتهارد از بزرگترین مشکلات فعلی این مرکز است لذا امیدواریم اینگونه همکاری ها روز به روز بیشتر شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: با تلاش دامپزشکی استان سمپوزیم ملی هشدار مصرف انتی بیوتیک ها، در روز پنجشنبه بیستم مهر ماه در  سالن جلسات موسسه تحقیقات واکسن رازی تشکیل می شود.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما