تات خبر
امروز : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ - ۵:۵۶

تات خبر گزارش می دهد:

تاثیر گسل اشتهارد بر بازار املاک شهرستان/افزایش نجومی قیمت آپارتمان های کوی کارمندان

حدود دو ماه از وقوع زلزله‌های زنجیره‌ای در کشور می‌گذرد، زمین‌لرزه‌های پی در پی ای که از ۲۱ آبان ماه با زلزله ۲/ ۷ ریشتری کرمانشاه آغاز شد و به دنبال آن، حدود یک ماه بعد حلقه‌های بعدی این زنجیره به تهران رسید به نحوی که نخستین زلزله محسوس در پایتخت، ۲۹ آذر ماه با قدرت ۵٫۲ ثبت شد، زلزله ای که بر اساس اخبار منتشره، ناشی از فعال شدن گسل اشتهارد بود.

به گزارش اختصاصی تات خبر، حدود دو ماه از وقوع زلزله‌های زنجیره‌ای در کشور می‌گذرد، زمین‌لرزه‌های پی در پی ای که از ۲۱ آبان ماه با زلزله ۲/ ۷ ریشتری کرمانشاه آغاز شد و به دنبال آن، حدود یک ماه بعد حلقه‌های بعدی این زنجیره به تهران رسید به نحوی که نخستین زلزله محسوس در پایتخت، ۲۹ آذر ماه با قدرت ۵٫۲ ثبت شد، زلزله ای که بر اساس اخبار منتشره، ناشی از فعال شدن گسل اشتهارد بود.

وقوق این زلزله برای تمام مردم شهرستان قابل لمس بود و وحشت بسیاری را در پی داشت تا حدی که تا ۲ هفته بعد از وقوع زلزله بسیاری از مردم شب ها بیرون از خانه و در ماشین ها، مکان های عمومی مانند سالن  های ورزشی، مصلی و …می خوابیدند.

در حالی که اثر روانی این زلزله‌ها بر شهر و رفتار شهروندان به اشکال مختلف نمود پیدا کرده بود، این سوال نیز مطرح است که آیا وقوع این رخدادها در شرایطی که بازار مسکن به تازگی وارد فاز رونق معاملات شده بود، توانست این بازار را تحت تاثیر قرار دهد؟!

«تات خبر» برای پاسخ به این پرسش از واسطه‌های ملکی تحقیق میدانی انجام داد تا مشخص شود چه نسبتی میان زلزله‌های اخیر و وضعیت بازار مسکن در اشتهارد وجود دارد و در جواب به کلیات مطرح شده در ادامه این گزارش رسیدیم.

بیشتر آشفتگی در زمان وقوع زلزله در مجتمع های مسکونی مهر و خیرین رخ داد تا حدی که مردم این مناطق اشتهارد حتی در خیایان های مسکن مهر و خیرین توقف نمکیردند و به داخل شهر و خیابان اصلی می رفتند که این موضوع نشان دهنده این است که مردم این مناطق به استحکام خانه های خود به هیچ وجه اعتماد ندارند.

بنا به گفته بنگاه داران، ارزانی خانه های مسکن مهر و کارگر بودن قشر غالب اشتهارد موجب شده است اکثر خرید و فروش های شهرستان در این مناطق باشد ولی زلزله های اخیر موجب شد تا خریداران این مناطق دچار تردید شوند.

در این بین مجتمع های مسکونی دیگری مانند کارمندان و فرهنگیان در اشتهارد وجود دارد که بنا به گفته کارشناسان ساختمان از مقاومت بالایی نسبت به مجتمع های مسکونی دیگر برخوردار هستند و در این مدت زمان شاهد افزایش قیمت ۵۰ درصدی نیز در بین آنها بوده ایم به خصوص مجتمع کارمندان که از طراحی داخلی بهتری نیز برخوردار است و به تازگی بعد از سال ها محوطه آن آسفالت شده است.

در نهایت آنچه که اکثر واسطه های ملکی بر آن تاکید داشتند این بود که حوادث اخیر باعث شده است مردم در خرید و فروش املاک با شک و تردید قدم بردارند که البته آغاز فصل سرما نیز در آن بی تاثیر نبوده است و باید منتظر ماند و دید با آغاز فصل بهار رفتار خریداران و فروشندگان به چه صورت پیش خواهد رفت.

انتهای پیام/

دیدگاه شما