تات خبر
امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۱۲/۰۵ - ۱۵:۱۴

تات خبر گزارش می دهد:

مهندسان کارگر، نتیجه ۴ سال تحصیل آکادمیک/گردش چرخ شهرک صنعتی اشتهارد با کارگران و نه مهندسان!

ایران جزء کشورهایی است که آمار بیکاری تحصیل کرده ها در آن بالاست که اکثریت آنها را قشر مهندسان شامل می شود، قشری از جامعه که در دنیای امروز بخش اعظمی از پیشرفت یک کشور را بر عهده دارند و به نوعی می توان گفت در جامعه ای که مهندسان آنها فعال، بروز و بر سر کار مخصوص خود باشند، آن جامعه ثروتمند، پیشرفته و قدرتمند خواهد بود.

به گزارش اختصاصی تات خبر،  معضل بيكاري اكنون به يكي از اصلی ترین مشکلات جوانان و خانواده های آنان بدل شده است به طوری که شاید بتوان گفت دغدغه اصلی جوانان و خصوصا فارغ التحصیلان دانشگاهی داشتن شغلی ثابت و مرتبط و حتی غیرمرتبط با رشته تخصصی آن ها است.

ایران جزء کشورهایی است که آمار بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در آن بالا بوده که اکثریت آنها جزء قشر مهندس هستند، قشری از جامعه که در دنیای امروز بخش اعظمی از پیشرفت یک کشور را بر عهده دارند و به نوعی می توان گفت در جامعه ای که مهندسان آنها فعال، بروز و بر سر کار مخصوص خود باشند، آن جامعه ثروتمند، پیشرفته و قدرتمند خواهد بود.

قشر مهندس تا حدی برای کشور های پیشرفته ای مانند آمریکا و آلمان با اهمیت است که این کشور ها برنامه ریزی جامعی برای جذب مهندسان از سایر کشور ها دارند، از کشور هایی مانند ایران که نیروی کار متخصص بالایی داشته و از طرفی بازار کار متناسب با آنها را نتوانسته فراهم کند.

اگر بخواهیم به وضعیت فارق التحصیلان رشته های مهندسی دانشگاه های کشور نگاهی بیاندازیم، اکثر آنها را بیکار می بینیم و یا اینکه در شغل هایی مشغول به کار هستند که نیاز به تحصیلات آکادمیک ندارند، شغل هایی که افراد کم سواد نیز از عهده انجام آنها بر می آیند.

برای مثال در شهرک صنعتی اشتهارد که شامل بیش از ۱۵۰۰ کارخانه فعال و نیمه فعال است، هستند کسانی که دارای مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های مهندسی بوده ولی به عنوان کارگر در این شهرک صنعتی و در قسمت خط تولید کارخانجات مشغول به کارند، دلیل این اتفاق، مونتاژ محور بودن تولید، تولید کالاهای بی کیفیت، عدم پرداختن به تولید کالاهای پیشرفته و از این قبیل موارد است.

وقتی در شهرک صنعتی اشتهارد که بیش از ۲۷۰۰۰ بیمه شده در آن مشغول به کارند، تعداد کارگران بسیار بیشتر از مهندسان باشد و مهندسان نیز اکثرا در خط تولید به عنوان کارگر مشغول به کار باشد، می توان متوجه شد که مهندسان جایگاه مناسبی در پیشرفت کشور ندارند، اتفاقی که در کشور های پیشرفته عکس آن مشاهده می شود لذا راهکار خروج از این وضعیت استفاده از دانش نیروی کار متخصص و تولید کالاهای دانش محور است که نیازمند گام های بزرگ دولت و بخش خصوصی است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما