تات خبر
امروز : شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۷:۴۱

کارشناس مسائل اقتصادی؛

خودباوری در مسئولین برای اجرای اقتصاد مقاومتی وجود ندارد

همتی: یکی از مشکلات کشور این است که بسیاری از مسئولین هنوز به این باور نرسیده‌اند که مشکلات کشور را خود می توانند حل کنند و هنوز نگاه‌ها به خارج از کشور و اعتماد به دشمن است لذا آنچه که در سال جاری مشخص شد، توجه اندک به کارآفرینان بود، تنها چند نهاد به شعار سال لبیک گفتند در حالی که دولت می توانست با حمایت از کارآفرینان، جوانان بیشتری را به سوی این مهم سوق دهد.

به گزارش اختصاصی تات خبر، مسعود همتی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی در گفتگو با خبرنگار تات خبر، در خصوص تحقق شعار اقتصاد مقاومتی-تولید و اشتغال، اظهار داشت: در ظاهر اثری از تحقق این شعار در کشور دیده نمی شود، تحقق این شعار زمانی است که دولت جلوی دزدی ها، اختلاس ها، بی بندو باری ها و ناهنجاری ها را بگیرد.

وی ادامه داد: امسال مثل سال های گذشته رهبر معظم انقلاب، بر ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی تاکید کردند اما مسئولین نتوانستند تاجایی که باید به شعار اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال عمل کرده و به آن جامه عمل بپوشانند.

همتی افزود: رهبر معظم انقلاب با بینش دقیق و شناخت خوبی که از شرایط کشور دارند سالهاست به این مهم اشاره میکنند که باید بر توان داخلی تکیه زد و با اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی به خودکفایی رسید اما بازهم شاهد کم کاری برخی افراد در این بخش هستیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطر نشان کرد: در واقع ما خود این شعار را محقق می کنیم چرا که اگر کالاهای خارجی نخریم و به تولید داخلی بها بدهیم شاهد پیشرفت تولیدات داخلی و بهبود شرایط اشتغال در کشور خواهیم بود.

وی در ادامه بیان داشت: آمریکا ناقض برجام بود و مذاکرات هیچ تاثیری در اقتصاد ایران اسلامی نداشت و دولت اگر به جای این مذاکرات به اقتصادمقاومتی توجه داشت، قطعاً شاهد رونق اقتصادی در کشور بودیم.

همتی به برخی اقدامات دولت نیز اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که علی رغم همه اقدامات انجام شده کارنامه درخشانی در تحقق شعار سال نداشته ایم و اکنون در حالی سال را پشت سر می گذرانیم که وارد ماه پایانی سال شده ایم و همچنان دغدغه اشتغال، معیشت وجود دارد و متاسفانه محصولات و تولیدات داخلی شرایط مطلوبی ندارند به گونه ای که امسال شاهد تعطیلی بسیاری از کارخانجات و بیکاری جوانان بودیم که سبب افزایش واردات کالا به کشور شد.

مسعود همتی اظهار کرد: با تکیه بر توان داخلی و افزایش تولیدات با کیفیت در کشور و جلوگیری از واردات بی رویه و قاچاق می توان اشتغال را در کشور رونق داد و پولی را که قرار است بر سفره خارجی ها نشسته باشد در سفره ایرانیان قرار خواهد گرفت.

وی یکی دیگر مشکلات کشور در عدم تحقق شعار سال را اینگونه عنوان داشت: یکی از مشکلات کشور این است که بسیاری از مسئولین هنوز به این باور نرسیده‌اند که مشکلات کشور را خود می توانند حل کنند و هنوز نگاه‌ها به خارج از کشور و اعتماد به دشمن است لذا آنچه که در سال جاری مشخص شد، توجه اندک به کارآفرینان بود، تنها چند نهاد به شعار سال لبیک گفتند در حالی که دولت می توانست با حمایت از کارآفرینان، جوانان بیشتری را به سوی این مهم سوق دهد.

این کارشناس اقتصادی در پایان تصریح کرد: باید در آستانه ی سال جدید مسئولان اجرایی پاسخگو باشند که در برابر مسیری که با دیدگاه کارشناسی اسلامی و کلان از سوی امام خامنه ای در ابتدای سال برای پیشرفت کشور ارائه شد چگونه عمل کردند و آیا شایسته است که علی رغم داشتن نقشه ی راه مسیر اشتباهی را پیش گرفت ،عدالت اقتصادی و مبارزه با فساد و رانت خواری که خواسته ی مردم است با عملی شدن اقتصاد مقاومتی به درست ترین شکل صورت میگرفت.

انتهای پیام/

دیدگاه شما