تات خبر
امروز : شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۷:۵۱

از شباهت شهرهای زلزله زده کرمانشاه به شهر ارواح تا وعده های مسئولین/سرما مهم ترین معضل مردم زلزله زده

هادی: مهم ترین معضل پیش روی زلزله زدگان، اسکان آن ها و نجات آن ها از شرایط بحرانی سرمای زمستان بود اما این اهالی هم سرمای پاییز و زمستان را با جان و دل لمس کردند، هم سیل واردچادرها و کانکس هایشان شد، هم برف جان چند تن از اهالی را گرفت.

به گزارش اختصاصی تات خبر، ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۹۶ در ۳۰ کیلومتری شمال غرب سرپل ذهاب استان کرمانشاه زلزله ای رخ داد که تمامی مردم ایران را درگیر خود نمود و با همه شرایطی که برای مردم این محدوده رخ داد همواره شاهد وعده هایی از سوی مسئولین مربوطه برای تهیه و آماده سازی شرایط زندگی آن ها بوده ایم.

برای بررسی وضعیت زلزله زدگان خبرنگار تات خبر گفتگویی با مرتضی هادی، یکی از فعالین امدادگران اشتهاردی حاضر در این مناطق داشته است، وی در این گفتگو عنوات داشت: علی رغم گذشت بیش از ۱۰۰ روز از واقعه ناگوار زلزله ۷.۳ ریشتری در کرمانشاه هنوز مسئولان نتوانسته‌اند آنگونه که باید و شاید به مسئولیت‌های خود در این مناطق عمل کرده و نسبت به اسکان موقت زلزله‌زدگان اقدام کنند، چنانکه با وجود سرمای طاقت فرسا و بارش برف و باران تنها ۴۰ درصد مردم کانکس گرفته و مابقی مردم هنوز در چادر به سر می‌برند.

هادی ادامه داد: امروز زندگی و تردد در شهرهای زلزله‌زده کرمانشاه مشکل است، چرا که این شهرها به شکل شهر ارواح درآمده‌اند، نخاله‌های ساختمان‌های تخریب‌شده در شهرهای کرمانشاه هنوز جمع‌آوری نشده است و در کوچه‌ها و خیابان‌ها رها شده اند.

وی افزود: مهم ترین معضل پیش روی زلزله زدگان، اسکان آن ها و نجات آن ها از شرایط بحرانی سرمای زمستان بود اما این اهالی هم سرمای پاییز و زمستان را با جان و دل لمس کردند، هم سیل واردچادرها و کانکس هایشان شد، هم برف جان چند تن از اهالی را گرفت.

این فعال اشتهاردی که با یک گروه جهادی عازم این مناطق بود، عنوان داشت: درست است که این مشکلات غیر مترقبه است اما انتظار می‌رفت بنیاد مسکن بیشتر از این‌ها به مردم زلزله‌زده کمک کند، اما نتوانست به وظایف خود عمل کند، این بنیاد تعهد داد که به همه زلزله‌زدگان کانکس می‌دهد، اما تنها ۴۰ درصد موفق به دریافت کانکس شدند، لذا از نظر من این بنیاد کارایی خود را نشان نداده است.

وی گفت: درمیان تمامی مشکلات و نیازهای مردم سرپل ذهاب، داشتن کانکس واسکان موقت برای عده ای از مردم مستاجر و مستحق و نیازمند که فارق از شرایط و ضوابط تنظیم شده برخی مسئولین امر هستند به یک آرزو تبدیل شده است.

هادی با اشاره به اینکه کم بودن فشار آب وقطعی آن در بسیاری از ساعات شبانه و کمبود سرویس های بهداشتی از دیگر مشکلات مردم زلزله زده است، گفت: بچه های نوزاد وخردسالشان را داخل کانکس باگرم کردن آب برروی اجاق استحمام می دهند، تعداد این خانواده ها درشهر کم نیست که امیدواریم مسئولین وخیرین نیکوکار برای این دسته از مردم زلزله زده سرپل ذهاب چاره ای بیندیشند.

امیدست به زودی رسیدگی به وضعیت اسکان زلزله زدگان بهبود یابد و قدم های مسئولانه در این گوشه کشورمان را شاهد باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما