تات خبر
امروز : شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۰:۲۳

کارشناس محیط زیست:

مسئولان هنوز بحران آب را درک نکرده اند/امنیت و حیات مردم در خطر است

مسعود آفرینش گفت: در آینده‌ای نه چندان دور، امنیت، رفاه، سلامت و نهایتاً حیات خود و حیات اکوسیستم وابسته به آن با خطر جدی مواجه خواهد شد، همانطوری که هم اکنون نیز برخی از این علائم در نقاطی از کشور نمایان است.

به گزارش اختصاصی تات خبر، همه ما ایرانی ها خبر ها و مطالب گوناگونی در خصوص آغاز خشكسالي در کشور و وقوع خشكسالي شديد در آينده نزديك شنیده و خوانده ایم در همین راستا مسعود آفرینش کارشناس محیط زیست در مصاحبه با خبرنگار تات خبر، در خصوص این موضوع و دلایل آن توضیح داد: به غیر از تغییرات آب و هوایی و کاهش بارندگی در کشور که البته گریبان سایر کشورها را هم گرفته، رشد جمعیت، کشاورزی نادرست و نادیده گرفتن مزیت ها با توجه به وضعیت گرم و خشک کشور، مدیریت نادرست و عطش توسعه از مهم ترین دلایلی است که سبب شده ایران در بحران آب دست و پا بزند.

وی با بیان اینکه تغییر اقلیم لزوما با کاهش بارش در همه نقاط سیاره زمین همراه نیست، تصریح کرد: افزایش دما سبب افزایش تبخیر و فرا رفت رطوبت به درون جو خواهد شد بنابراین اولین تاثیر آن تغییر در ساختار و رفتار سامانه‌های سازنده گردش عمومی جو خواهد بود. به این صورت که در برخی نقاط ممکن است بارش‌ها کاهش پیدا کند ولی در نقاط دیگری با افزایش بارش‌ها مواجه شویم.

آفرینش افزود: از این‌ رو پدیده خشکسالی و ترسالی با پدیده تغییر اقلیم کاملا مجزا هستند، تغییر اقلیم می‌تواند هر کدام از دو پدیده خشکسالی و ترسالی را تشدید یا تضعیف کند ولی باید توجه داشت که افزایش دما اثر بخشی بارش‌ها را کمتر می‌کند و در حال حاضر گرمایش جهانی می‌تواند این اثر را تشدید کند.

وی خاطر نشان کرد: بارها از سوی تمامی مسئولان مساله صرفه جویی در مصرف آب مطرح شده است و همواره شاهد این آمار بوده ایم که مصرف آب در ایران تقریبا دو برابر میانگین جهانی است که این امر عمق  فاجعه را برای جامعه ایرانی نشان می دهد و این موضوع برای ایرانیان که به تعالیم دین اسلام مبنی بر اسراف نکردن آشنا هستند، امری عجیب است.

این کارشناس محیط زیست ادامه داد: راهکار برون رفت از چنین شرایطی صرفا مدیریت مصرف و تغییر الگوی مصرف و صرفه‌جویی در همه نوع مصارف آب است و اگر ما ساکنان کره زمین بالاخص در کشورهایی خشک همچون ایران رفتار خود را در مصرف و تخریب منابع آب تغییر ندهیم، در آینده‌ای نه چندان دور، امنیت، رفاه، سلامت و نهایتاً حیات خود و حیات اکوسیستم وابسته به آن با خطر جدی مواجه خواهد شد، همانطوری که هم اکنون نیز برخی از این علائم در نقاطی از کشور نمایان است.

وی عنوان داشت: وقتی سفره‌های زیرزمینی خشک می‌شود، طبقات خاک نشست می‌کند و محل ذخیره آب از بین می‌رود از این‌رو، اگر بارندگی ١٠ برابر قبل هم شود باز آب روی سطح زمین جاری می‌شود و نمی‌تواند به داخل خاک نفوذ کند، جالب اینجاست که مسئولان هنوز بحران را درک نکرده‌اند و برنامه ششمی که ارایه شده است دلیل محکمی برای این ادعاست.

آفرینش در پایان گفت: باید ٣٠‌میلیارد مترمکعب از مصرف آب را با عزمی قاطع کاهش دهیم، بعد هم روی افزایش بهره‌وری سرمایه‌گذاری کنیم. این ٣٠‌میلیارد باید طی امسال و ‌سال آینده در بخش کشاورزی که ٩٥‌درصد آب کشور را در اختیار دارد، اعمال شود.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما