تات خبر
امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۷/۰۲/۰۲ - ۸:۴۵

رییس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز:

تشکیل ۴ صندوق توسعه روستایی در روستاهای منطقه پروژه ترسیب کربن در اشتهارد

رییس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: از طریق اجرای طرح ترسیب کربن در مناطق برخوردار، ۲۰ عنوان شغل ایجاد شده است.

علی طاهری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پروژه ترسیب کربن بر پایه مشارکت مردمی و توان افزائی جوامع محلی استوار است به همین منظور جهت تامین منابع مالی پرداخت وام‌های اشتغال زا، تاسیس و فعالیت صندوق‌های توسعه روستایی در پروژه پیش بینی شده است.
وی با اشاره به تشکیل ۴ صندوق توسعه روستایی در روستاهای منطقه پروژه ترسیب کربن در شهرستان اشتهارد(پلنگ آباد، فردآباد، مختارآباد و جعفرآباد)، اظهار داشت: تا کنون حدود ۲ میلیارد ریال سرمایه جذب این صندوق ها شده که از این مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال از محل کمک‌های UNDP و ۲۰۰ میلیون ریال نیز از سود اجرای پروژه‌های نهال کاری و احیاء منابع طبیعی تامین شده و الباقی حاصل پس انداز اهالی روستاها ‌می ‌باشد.
وی با بیان اینکه سود این وام‌ها نیز چهار درصد بوده که به عنوان کارمزد به صندوق باز ‌می ‌گردد، گفت: پروژه ترسیب کربن طی سال گذشته با پرداخت وام اشتغال زایی به ۸۱ نفر، باعث ایجاد ۸۱ شغل در ۲۰ عنوان مختلف شده است.
طاهری اضافه کرد: این مشاغل از محل پرداخت وام‌های اشتغال زایی صندوق توسعه روستائی به وجود آمده است.
وی افزود: همچنین اعضاء این پروژه موفق به تاسیس و ثبت شرکت تعاونی احیاء گران دشت اشتهارد با حضور ۷۹ خانوار از روستاهای پایلوت طرح ترسیب کربن شده اند.
رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز یادآور شد: مشاغل ایجاد شده از محل این وام‌ها در ۲۰ عنوان شغل شامل احداث باغ پسته، پرورش مرغ خانگی، پرورش بوقلمون، خیاطی، پخت نان محلی، قالی بافی، پرواربندی و … ‌می باشد.
طرح ترسیب کربن از اواخر سال ۱۳۹۲ در استان البرز همراه با ۱۵ استان دیگر اجرایی شد.
طرح ترسیب کربن به روند ذخیره کربن موجود در هوا، در خاک و گیاهان گفته می‌شود. هدف نهایی این طرح نیز ارائه یک الگوی اقتصادی برای رسوب دادن کربن در جو و کاهش گازهای گلخانه‌ای است.

دیدگاه شما