تات خبر
امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۷/۰۲/۰۴ - ۹:۴۲

زنگ خطر در سال حمایت از کالای ایرانی:

مصوبه دولت بر سر بزرگترین شهرک صنعتی کشور در البرز آوار شد/ حذف معافیت مالیاتی و کوچ اجباری برندهای تولید ملی از اشتهارد

متاسفانه برداشتن معافیت مالیاتی موجب کوچ اجباری برخی از برندهای ملی شهرک صنعتی اشتهارد خواهد شد.

 این روزها زنگ خطر کوچ واحدهای تولیدی اشتهارد از این شهرستان به صدا آمده است، موضوعی که به نظر می رسد نه تنها دغدغه ای برای تولیدکنندگان خواهد بود بلکه بخشی از اشتغال استان را به خطر خواهد انداخت.

ماجرا از آنجا آغاز شد که ۲۱ فروردین ماه سال جاری استاندار البرز در دیداری با آذری جهرمی رفع ممنوعیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری صنایع در استان را خواستار شد و با تاکید بر اینکه این روند موجب بهره برداری بیشتر از صنایع خواهد شد گفت: برای گردش چرخ صنعت با رعایت ضوابط زیست محیطی، خواهان لغو مصوبه ممنوعیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری صنایع در این استان هستیم.

مصوبه دولت بر سر بزرگترین شهرک صنعتی کشور در البرز آوار شد/ حذف معافیت مالیاتی و کوچ اجباری برندهای تولید ملی از اشتهارد

محمد علی نجفی با اشاره به اینکه با تمامی امکانات درصدد حمایت از تولید هستیم افزود: شرکت ها و واحدهای مستقر در البرز باید پرونده های مالیاتی خود را به محل استقرارشان انتقال دهند تا روند رفع موانع آنها با سرعت بیشتری انجام شود و تامین آب صنایع نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

و اما مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی اشتهارد در جمع خبرنگاران کرج با اشاره به اینکه علی رغم مشکلات موجود در کشور نمودار این شهرک مثبت است و با تاکید بر اینکه مخابرات استان بیش از ۳۰ میلیارد تومان برای راه اندازی فیبر نوری و تقویت زیرساخت های این منطقه هزینه کرده است گفت: اشتهارد بزرگترین شهرک صنعتی کشور بوده و از خدماتی همچون اورژانس برخوردار می باشد.

شمس الله خلج به افزوده شدن یک دستگاه اتوبوس آمبولانس طی ماه های آتی در این مجموعه اشاره کرد و افزود: برای تکمیل تصفیه خانه این منطقه بیش از ۳ میلیارد تومان هزینه شده و بوی نامطبوع تصفیه خانه این شهرک که با آن دست و پنجه نرم می کرد برطرف شد.

وی به بازچرخانی آب به عنوان فعالیت دیگر پس از اتمام تصفیه خانه اشاره کرد و اظهار داشت: برای راه اندازی گمرک در این منطقه جلساتی برگزار شده که امیدواریم به سرانجام برسد که در این صورت صادرات شکل خواهد گرفت.

مصوبه دولت بر سر بزرگترین شهرک صنعتی کشور در البرز آوار شد/ حذف معافیت مالیاتی و کوچ اجباری برندهای تولید ملی از اشتهارد

خلج راه اندازی گمرک و اعمال معافیت مالیاتی را زمینه ای برای اشتغال ۵ هزار نفر در این شهرک دانست و تصریح کرد: با حفر یک حلقه چاه کمبود منابع آبی تا حدودی جبران شده است اما همچنان این منطقه از مشکلات آبی رنج می برد.

وی در ادامه به مشکل اساسی واحدهای فعال شهرک های صنعتی پرداخت و در تشریح آن گفت: واحدهای این شهرک صنعتی به دلیل قرار گرفتن در شعاع خارج از ۱۲۰ کیلومتر از پایتخت قبلاً از پرداخت مالیات ماده ۱۳۲ معاف بودند ولی طی چند سال گذشته به دلیل محاسبه شعاع هوایی این معافیت برداشته ‌شده است.

خلج مشکل مذکور را عامل تصمیم برخی از صاحیان فعال واحدهای تولیدی برای خروج از این شهرک دانست و با تاکید بر اینکه این مهم زنگ خطری برای مسئولین حوزه صنعت خواهد بود افزود: متاسفانه با ادامه این روند برخی از برندهای ملی در این شهرک کوچ اجباری خواهند داشت.

مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک‌ صنعتی اشتهارد در خاتمه با اشاره به اینکه امیدواریم به زودی این معضل برطرف شود اظهار داشت: مدیران استانی به جد پیگیر لغو مصوبه عدم معافیت واحدهای شهرک ‌های صنعتی اشتهارد هستند.

این مشکل در حالی برای واحدهای صنعتی اشتهارد به وجود آمده است که پیش از این مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان البرز در گفتگو با خبرنگار تیتریک به مشکلات زیرساختی در شهرک های صنعتی البرز برای توسعه آنها در سال های آتی اشاره کرد و اظهار داشت: تامین برق بلند مدت و آب بلند مدت از جمله معضلات جدی است که شهرک های صنعتی با آن دست و پنجه نرم می کنند.

مصوبه دولت بر سر بزرگترین شهرک صنعتی کشور در البرز آوار شد/ حذف معافیت مالیاتی و کوچ اجباری برندهای تولید ملی از اشتهارد

شاهمرادی تصریح کرد: در راستای تامین آب شهرک های صنعتی پروژه هایی اجرا شده است اما به واسطه تامین برق به شدت پیگیر اجرای پست ۴۰۰ کیلو ولت هستیم که باید انجام شود و اگر نتوانیم برق شهرک های صنعتی را تامین کنیم در ۵ سال آینده با مشکل مواجه خواهیم شد.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان البرز در خاتمه خاطر نشان داشت: علی رغم مشکلات فوق از نظر اشتغال و تعداد واحدهای به بهره برداری رسیده رشد داشته ایم.

آنچه مسلم است تدبیر مسئولین در این زمینه موجب می شود واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی اشتهارد که علی رغم تمامی مشکلات همچنان چرخ تولید را می چرخانند از معضلی مضاعف بر مشکلاتشان رهایی یابند و شاهد بیکاری جوانان این خطه و دغدغه های ناشی از آن نباشیم.

 منبع: دانا

انتهای پیام/

دیدگاه شما