تات خبر
امروز : پنج شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۷/۰۲/۱۳ - ۹:۰۷

کنترل پروانه چرای دام در مراتع البرز اجرا می شود

این پروژه در سطح ۵ شهرستان کرج، طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد، اشتهارد به مرحله اجرا در آمده که تشکیل کمیته سیاستگذاری وا جرایی مدیریت چرا و کنترل دام در این اداره کل قسمتی از فعالیت های آن در سال جاری است.

سید حمیدرضا ساروی افزود: عملیات مدیریت چرا با اجرای پروژه کنترل پروانه چرا به منظئر جلوگیری از چرای زودرس و کنترل زمان ورود و خروج دام به مراتع می باشد که با تعیین تقویم چرا بر اساس خصوصیات اکولوژیکی و فنولوژیکی گیاهان مرتعی وپروانه چراهای صادره تنظیم می شود.
وی اظهار داشت: رعایت زمان مناسب ورود دام به مرتع و چرای گیاهان موجب افزایش رشد رویشی گیاه شده و فرصت لازم جهت تولید حداکثرعلوفه را فراهم کرده و پس از تولید بذر، تجدید حیات گیاه تضمین می شود.
وی گفت: این پروژه در سطح ۵ شهرستان کرج، طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد، اشتهارد به مرحله اجرا در آمده که تشکیل کمیته سیاستگذاری وا جرایی مدیریت چرا و کنترل دام در این اداره کل قسمتی از فعالیت های آن در سال جاری است.
ساروی، اطلاع رسانی به عشایر و دامداران جهت رعایت قوانین و برنامه های کوچ از طریق سامانه پیامکی، صدور اطلاعیه به استانداری و ارسال اطلاعیه کنترل دام به استانداری به منظور صدور دستورهمکاری به واحدهای تابعه در جهت همکاری برای عملیات کنترل دام و مدیریت چرا را از دیگر اقدامات برای اجرای این طرح عنوان کرد.
وی، استقرار اکیپ های ثابت کنترل و شمارش دام در گلوگاه های ورود و خروج دام از استان در شورقلعه، خور، کندور، زیدشت، نوجان، عسلک و کندوان و برگزاری کارگاه آموزشی برای نیروها و قرق بانان مستقر در ایستگاه های ثابت و سیار در برخورد با تخلفات دامی و صدور کارت مجوز ورود دام به استان با همکاری انجمن صنفی مرتعداران را از دیگر برنامه های کنترل دام جهت اجرا در طول فصل چرا برشمرد.
رئیس اداره امور مرتع منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: ایجاد گروه در شبکه مجازی داخلی جهت هماهنگی و اطلاع رسانی آنلاین در جلوگیری و مقابله با تخلفات دامی داخل استان و استان های همجوار، کنترل راه های ورود به استان توسط پلیس راهور به منظور جلوگیری از ورود دام بدون مجوز منابع طبیعی و دامپزشکی و تعیین خروجی ‌های مسیر عبور کوچ از این استان و استقرار اکیپ ثابت کنترل دام جهت ثبت زمان خروج و تنظیم پرونده تخلف برای دامدارانی که از مهلت تعیین شده دیرتر از این استان خارج شده اند از دیگر اقدامات در طول فصل چرا است.
انتهای پیام/

دیدگاه شما