تات خبر
امروز : شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۷/۰۲/۱۵ - ۶:۱۳

تب مالت؛ بیماری شایع فصل بهار در البرز کنترل شد/ لزوم اصلاح چرخه نظارت بر تولید محصولات لبنی در کشور

انجام آزمایش میکروبی روی شیر و اصلاح چرخه نظارت بر تولید محصولات لبنی در کشور از جمله عواملی است که می‌تواند مانع از شیوع بیماری تب مالت شود.

478508_353

تب، لرز، تعریق، ضعف، خستگی، درد کمر و مفاصل و عضلات و سردرد علائم بیماری است که این روزها شایعه بروز آن در برخی از نقاط کشور وجود دارد و با علائمی از قبیل خستگی، تب، آرتریت و ورم مهره های ستون فقرات بروز می کند.

تب مالت با مصرف محصولات لبنی غیر پاستوریزه، استنشاق و تماس مستیم با دام آلوده در انسان بروز می کند و معمولا دامپزشکان، کارگران مزارع دامداری، گاوچرانها، کارگران کشتارگاهها، شکارچیان و میکروبیولوژیستها در خطر ابتلا به این بیماری خواهند بود.

آنچه می تواند مردم را از تب مالت را به عنوان یک بیماری بهاری در دام ها به واسطه زایش و شیردهی آنها مصون نگاه دارد خودداری از لبنیات غیر پاستوریزه، طبخ کامل گوشت و استفاده از دستکش در کشتارگاه ها توسط دامپزشک، کشاورزان و کارگران کشتارگاه ها است.

تب مالت؛ بیماری شایع فصل بهار در البرز کنترل شد/ لزوم اصلاح چرخه نظارت بر تولید محصولات لبنی در کشور

همچنین پوشیدن لباس محافظ در آزمایشگاه ها و توجه به نکات ایمنی و از جمله موارد دیگری است که باید توسط جامعه در خطر ابتلا به این بیماری رعایت شود.

و اما مدیر کل دامپزشکی البرز به گزارش این بیماری طی ماه های گذشته اشاره کرده و با بیان اینکه پیشگیری و کنترل تب مالت در استان دنبال می شود به مردم توصیه کرد که از لبنیات پاستوریزه، بهداشتی و در بسته بندی های مناسب استفاده کنند.

علی اصغر شیریفی با اشاره به اینکه واکسیناسیون دام ها علیه تب مالت در واحدهای دامی سنتی و صنعتی سنگین البرز انجام شده است به ایرنا گفت: واکسن تب برفکی وارداتی و گرانی است لذا با مساعدت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان این واکسن خریداری و در بسیاری از نقاط عشایری و روستایی استان واکسیناسیون به صورت رایگان انجام شد.

وی اظهار داشت: دامداری های صنعتی به صورت کامل تحت پوشش قرار گرفتند و با توجه به اینکه در اواخر سال ۹۶ و اوایل فروردین ۹۷ درگیری هایی درباره بیماری تب مالت در البرز وجود داشت این مشکل در حال حاضر تقلیل یافته و بیماری را کنترل کردیم.

همچنین ۹ اردیبهشت ماه سال جاری عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی بواسطه اقدامات انجام گرفته در خصوص پیشگیری از بروز بیماری تب برفکی از تلاش مدیر کل و پرسنل دامپزشکی استان البرز تقدیر کرد.

و اما عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی‌ با اشاره به ابنکه انتقال بیماری تب مالت از انسان به انسان امکانپذیر نیست و تنها از طریق مصرف مواد لبنی آلوده قابل سرایت است می گوید: انجام آزمایش میکروبی روی شیر و اصلاح چرخه نظارت بر تولید محصولات لبنی در کشور از جمله عواملی است که می‌تواند مانع از شیوع بیماری تب مالت شود.

تب مالت؛ بیماری شایع فصل بهار در البرز کنترل شد/ لزوم اصلاح چرخه نظارت بر تولید محصولات لبنی در کشور

حیدرعلی عابدی با اشاره به اینکه اخبار شیوع بیماری تب مالت در فصل بهار تنها در قالب هشدار است تا کشاورزان و دامداران آموزش‌ های لازم را ببینند و مسئولان نظارت بیشتری بر روند تولید محصولات لبنی داشته باشند. لذا قرنطینه بیماران در بیمارستان تکذیب می شود چرا که این بیماری اپیدمی ندارد.

بر اساس اعلام معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با وجود ۵۵ میلیون راس گوسفند و بز ۱۰ میلیون راس گاو برنامه واکسیناسیون در سه محور گاوداری های بیش از ۵۰۰ راس دام، دام های عشایری و دام های غیر به صورت مرتب انجام می شود و در سیستم ارزیابی واکسن های تولید داخل و وارداتی گزارشاتی مبنی بر ناکارآمدی و بی کیفیتی واکسن ها ارائه نشده است.

بدون شک اگر مبانی آموزش پیشگیری از تب مالت باید به روستاها انتقال یابد مانع شیوع بیماری تب مالت در استان البرز و کشور خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما