تات خبر
امروز : شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۷/۰۲/۱۵ - ۱۹:۵۱

بیشترین سرمایه‌گذاری در بخش شهرک صنعتی اشتهارد به اجرا درآمده است

رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: طرح سئوال از رئیس‌جمهور در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است.

1397012115553656713823854

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، عزیز اکبریان در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی که به دعوت شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان البرز صبح امروز در سالن جلسات بسیج دانشجویی دانشگاه‌های البرز برگزار شد، اظهار داشت: در سال حمایت از کالای ایرانی تمام دستگاه‌ها اعم از دولت، مجلس و مسئولین فرهنگی و مردم وظیفه حمایت از کالای ایرانی را دارند و در این‌باره نیاز به فرهنگ‌سازی برای کالای ایرانی حس می‌شود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره  راهکارهای مجلس برای حمایت از کالای ایرانی، افزود: در مجلس شورای اسلامی سه جلسه بسیار طولانی برای این کار اختصاص یافت که سه کمیسیون صنایع، امنیت ملی و قضایی در بحث ممنوعیت و مبارزه با قاچاق کالا جلساتی را برگزار کردند.

وی با بیان اینکه ورود قاچاق کالا در از بین بردن کالای ایرانی نقش بسیار پررنگی دارد، گفت: در مناطق آزاد کالا به صورت قانونی وارد می‌شود که برخی از این مناطق پوشاک ترکیه  واردات دارند و همین منطقه آزاد ماکو یکی از این موارد است که در اطراف این منطقه آزاد مغازه‌ها تماما با برند خارجی هستند که خود یک نوع مشکل است.

اکبریان با اشاره به اینکه مناطق آزاد تجاری نظام‌مند می‌شوند، عنوان کرد: ۶۰۰ اسکله غیرمجاز در کشور وجود دارد حال این آمار دروغ یا راست باشد جای حرفی است، ولی اگر این مطلب صحیح است باید تکلیف این اسکله‌ها معین شود.

وی ادامه داد: کوله‌بری باید دارای نظم‌بندی خاصی شود و در مجلس نیز با همکاری دولت هیئت ۷ نفره‌ برای راهکارهای این مشکلات دیده شده است که در هفته آینده جلسات آن به صورت منظم و دقیق شکل می‌گیرد تا مشکلات دیگری در این مسیر پیش نیاید و دولت که ۵۰‌ درصد درآمد نفت را مستمری می‌پردازد، توان کار جدید را ندارد.

قرارداد خرید ۱۸ فروند کشتی از کره جنوبی را لغو کردیم

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه سازمان کشتیرانی سال گذشته مجوز خرید ۱۸ فروند کشتی از کره جنوبی را در دستور کار داشت، تصریح کرد: این کشتی‌ها قرار بود ظرف ۱۸ ماه به کشور تحویل شود که در مجلس شورای اسلامی به وزیر کار و تعاون تکلیف شد که این قرارداد باید لغو شود و این کار انجام گرفت و باید از پتانسیل‌های داخلی برای این تولیدات استفاده شود و در مجلس جهت خرید کالای خارجی جلوگیری‌هایی انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره فضای علم وفناوری و دانش‌بنیان استان البرز، بیان کرد: شهرک ICT در استان البرز و فرودگاه پیام توافق‌نامه‌هایی داشته است ولی هنوز  عملی نشده ولی بیشترین سرمایه‌گذاری در بخش شهرک صنعتی اشتهارد به اجرا درآمده است و کارخانه سیگار در همین شهرک بهره‌برداری رسید تا از مصرف دخانیات خارجی جلوگیری شود و شرکت ایران کاوه سایپا هم با شرکت خودروی آلمانی قراردادی را نهایی کرده که اگر اجرایی شود درحدود ۳ هزار شغل جدید ایجاد می‌کند.

۱۵ درصد کارخانه‌های کشور تعطیل هستند

رئیس کمسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه در پاسخ به این سوال که ظرفیت شهرک‌های صنعتی و اشتغال البرز در چه وضعیتی قرار دارد، گفت: ظرفیت شهرک‌های صنعتی کل کشور در حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد فعال است که از این آمار بالای ۹۰ درصد ظرفیت تولید دارند ولی در آماری ۲۰ درصد از شهرک‌های صنعتی بالای ۵۰ درصد ظرفیت تولید، ۱۵ درصد کارخانه‌ها و شهرک‌های صنعتی تعطیل هستند و ۱۵ درصد نیز تا سقف ۱۰ درصد تولید می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید در شهرک‌های صنعتی اولویت سرمایه‌گذاری باشد، توضیح داد: متاسفانه بانک‌ها، مجموعه‌های صنعتی و کارخانه‌ها را به دلیل بدهی مصادره می‌کردند که سیاستی اشتباه است و با تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی به بانک‌ها اجازه پلمب یا تعطیلی کارخانه‌ها دیگر داده نمی‌شود و اولویت اول در مجلس شورای اسلامی فعال کردن شهرک‌های صنعتی است ولی با نرخ سود ۱۸ الی ۲۰ درصد تسهیلات این مهم امکانپذیر نیست و در امور بیمه و مالیات نیز کارخانه‌ها دچار مشکل هستند و فکری به حال این معضلات باید کرد.

۱۰ هزار میلیارد کالای قاچاق در انبارهای کشور وجود دارد

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۱۰ هزار میلیارد تومان کالای قاچاق در انبارها قرار دارد، افزود: نباید لباس و پوشاک و سایر موارد قاچاق در انبارها نگهداری شود بلکه دولت این کالاهای قاچاق در داخل انبارها را تعیین تکلیف کند که معدوم می‌کند یا بازگشت می‌زند و این گونه نشود که دولت این کالاها را دوباره وارد بازار کند.

وی درباره تعرفه گمرکی محصولات خارجی نیز گفت: رهبر انقلاب بر سخت‌گیری در تعرفه‌گذاری کالاهای خارجی تاکید دارند و متاسفانه چند وقت قبل دولت طرحی دو فوریتی برای حذف تعرفه‌گذاری به مجلس ارائه داد که در ابتدا طرح با زحمات برخی نمایندگان یک فوریتی و در ادامه به کمیسیون صنایع آمد و با کارهایی این طرح رای نیاورد؛ عده‌ای در مجلس شورای اسلامی سوار شدن خودرو خارجی ارزان‌قیمت را به بیکاری دو میلیون نفر در صنعت خودروسازی کشور ترجیح می‌دهند و یکی از کارهای مفید طرح ریجستری گوشی همراه بود که در حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای کشور ارزآوری دارد.

اکبریان در پاسخ به سوالی درباره وضعیت دانشگاه‌های استان البرز و وضعیت دانشکده محیط زیست و ارتباط بین صنعت و دانشگاه توضیح داد: در دانشگاه محیط زیست اختلافاتی درباره بحث توسعه مکان دانشکده وجود دارد که استاندار البرز در حال پیگیری موضوع است. موضوع ارتباط صنعت با دانشگاه بسیار ضعیف است ولی کارهایی برای کمتر شدن این فاصله در مجلس شورای اسلامی در حال انجام است که صنایع بزرگ با دانشگاه جلسات متعدد و کاربردی برگزار کنند.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با اشاره به صنعت هوا و فضا کشور، بیان کرد: دولت در سال گذشته باید ۴۰۰ میلیارد تومان به صنعت هوا و فضا کمک می‌کرد ولی تنها ۲۴ میلیارد تومان اعتبار برای آن اختصاص داد و چون سیستم دولتی است گزارشات مناسبی به مجلس ارائه نمی‌شود.

وی درباره طرح سئوال از رئیس جمهور عنوان کرد:  طرح سوال از رئیس‌جمهور در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است و طرح سوال قبلی به دلیل از نصاب افتادن امضا کنندگان راه به جایی نبرد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما