تات خبر
امروز : یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۷/۰۲/۱۶ - ۹:۲۵

قصه پرغصه بچه های سرراهی و بدسرپرست/ پذیرش ۱۸۱ کودک البرزی در بهزیستی استان طی سال ۹۶

داستان بچه های سرراهی یکی از تلخ ترین قصه هایی است که همه ما آن را شنیده ایم. بچه هایی بی گناه که بدون خواست و نقش خود پا به دنیا گذاشته وبنا بر دلایل مختلف از داشتن خانواده و حداقل های زندگی که حق مسلم آنهاست محروم و محکوم به یک زندگی نامتعارف و اجباری می شوند و به اصطلاح بچه های سرراهی نامیده می شوند.

478040_361

استان البرز که به مهاجر پذیری و آمار بالای آسیب های اجتماعی شهرت دارد از این آسیب نیز بی نصیب نمانده و به گفته مسئولان بهزیستی البرز سال گذشته حدود ۱۸۱ طفل توسط این سازمان پذیرش شده است که بیشترین آنها از شهرستان کرج و بیمارستان کمالی پذیرش شده اند.

سرنوشت مبهم نوزادان

یکی از کارکنان این بیمارستان می گوید: حکایت تولد در بیمارستان و سلامتی مادر و نوزاد اتفاق خوشایندی است که علاوه بر خانواده آنها سبب خوشحالی ما و رفع خستگی ناشی از کار می شود.

«فاطمه صالحی» می افزاید: اما هرچندوقت یکبار یکی از نوزادهایی که در بیمارستان متولد می شوند بنا بر دلیلی به اداره بهزیستی تحویل داده می شود و برخلاف قانون طبیعت و زندگی، به جای رفتن به آغوش خانواده به سرنوشتی مبهم و ناخوشایند دچار می شود.

صالحی در ادامه می گوید: دیدن این صحنه ها و شرایط ناخوشایند است و هربار که این اتفاق می افتد، تا چند روز ذهن ما را درگیر می کند.

بیشترین پذیرش از بیمارستان کمالی کرج است

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان البرز با اشاره به این که در سال ۹۶ تعداد ۱۸۱ بچه توسط مراکز شبه خانواده بهزیستی البرز پذیرش شده می گوید: ۷۹ کودک از طریق اورژانس اجتماعی، ۶۳ کودک نیز از طریق بیمارستان و همچنین ۱۷ کودک از طریق کلانتری ها به بهزیستی تحویل داده شده است.

«مهشید موقر» می گوید: ۳ کودک از طریق کهریزک، ۲۲ کودک نیز به صورت خود معرف و همچنین یک کودک از استانی دیگر به بهزیستی البرز واگذار شده است.

وی با بیان این که فرایند پذیرش بچه های سرراهی از طریق ۲ سیستم اصلی انجام می شود می افزاید: یک مورد از طریق مراجع قضایی و کلانتری هاست که در این مورد بر اساس گزارش هایی که به کلانتری ها داده می شود پس از حکم قضایی بچه هایی را که سرراه گذاشته می شوند به ما تحویل می دهند که در این صورت هیچ رد پایی از خانواده کودک وجود ندارد.

مهشید موقر در ادامه می گوید: در سیستم دوم ارجاع بچه ها از طریق بیمارستان ها انجام می شود وبیشتر پذیرش های ما از طریق بیمارستان کمالی در کرج است.

موقر در توضیح این مسئله می گوید: برخی از مادران زمان زایمان با اسم غیر حقیقی مراجعه کرده و پرونده تشکیل می دهند و چون با شرایط خاص مراجعه می کنند در بیمارستان مدارک هویتی کامل گرفته نمی شود و بعد از ترخیص که بچه را با خود نمی برند از روی آدرس و مشخصات سوری هویت آنها مشخص نمی شود و در نتیجه بچه را به بهزیستی تحویل می دهند.

قصه پرغصه بچه های سرراهی / پذیرش 181 کودک در بهزیستی البرز در سال 96

توانمندکردن خانواده ها در اولویت است

وی با بیان این که فرآیند فرزندخواندگی بچه های بی سرپرست و رها شده بهتر از بچه های بدسرپرست انجام می شودمی گوید: ۳۵ تا ۴۰درصد بچه هایی که به ما سپرده می شوند این شرایط را دارند و مابقی بچه های بدسرپرست هستند که با همین عنوان در مراکز ما پذیرش می شوند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی البرز اظهار می کند: گاهی بدسرپرستی به دلایل مالی مربوط می شود که خانواده از ترخیص نوزاد خودداری می کند.

موقر با تاکید بر این که چنین مواردی خیلی کم اتفاق می افتد می افزاید: در این شرایط توسط خیرانی که در این زمینه کنار ما فعالیت می کنند خانواده را توانمند می کنیم و اگر در زمینه اشتغال و رهن خانه مشکلی باشد آن را برطرف می کنیم. همچنین اگر مشکل فقط اعتیاد باشد و مشکل اخلاقی وجود نداشته باشد برای ترک آنها اقدام می کنیم. چرا که اولویت و هدف بر این است که خانواده را توانمند کنیم که بچه به کانون خانواده برگردد تا درمراکز بهزیستی نگهداری و یا به فرزندخواندگی گرفته شود.

وی اظهار می کند: از نظر روانشناختی هر اتفاقی که برای بچه در کنار خانواده رقم بخورد مثبت تر از این است که در خارج از کانون خانواده رقم بخورد به همین دلیل اولویت و مهم برای ما توانمند کردن خانواده های بدسرپرست است.

واگذاری بچه ها به صورت امین موقت

موقر در ادامه اضافه می کند: گاهی از طریق اورژانس ۱۲۳ تماس گرفته و گزارش کودک آزاری داده می شود و طبق بررسی ها مشخص می شود حضور بچه در آن خانواده موجب آسیب دیدن وی می شود که در این صورت با حکم قضایی بچه از آن خانواده جدا می شود و در مراکز بهزیستی نگهداری می شود.

وی در بیان این موضوع می افزاید: در صورت نداشتن صلاحیت خانواده مانند زندانی بودن پدریا فساد اخلاقی مادر که تلاش ما برای توانمند سازی خانواده به نتیجه نمی رسد، بچه در مراکز ما نگهداری می شود و یا به صورت« امین موقت» به خانواده های متقاضی سپرده می شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی البرز در باره نگهداری بچه ها با این شرایط می گوید: بعضی خانواده ها با آگاهی از این که بچه خانواده مشخص دارد اما برای مدتی بچه را نگهداری می کنند و زمانی که مشکل برطرف شود بچه به خانواده اصلی بازگردانده می شود.

موقر اظهار می کند: از نظر ما به رغم وابستگی اما حتی یک، ۶ ماه و یا یکسال حضور بچه در یک خانواده بهتر از تجربه زندگی در مراکز بهزیستی و زندگی جمعی است که آسیب های خود را به دنبال دارد.

وی می افزاید: مهمترین آسیب در این زمینه این است که بچه ها مفهوم دلبستگی و حریم شخصی را درک نمی کنند چرا که زندگی در بهزیستی مانند خانواده های پرجمعیت شرایط خود را دارد و از طرفی با تغییر شیفتی مربی ها، بچه ها مفهوم دلبستگی را درک نمی کنند و هدف از واگذاری بچه ها به صورت امین موقت این است که بچه تجربه بودن در خانواده را حتی به صورت موقت داشته باشد.

قصه پرغصه بچه های سرراهی / پذیرش 181 کودک در بهزیستی البرز در سال 96

انتقال آسیب ها به کرج

موقر می گوید: طبق همکاری و تعامل با سیستم قضایی در صورتی که مددکار به این نتیجه برسد که خانواده هایی که به هیچ وجه صلاحیت نگهداری بچه ها را ندارند و امیدی به اصلاح آنها و آینده بچه وجود ندارد، از آنها سلب حضانت کرده و سرپرستی بچه ها را به خانواده ای به صورت فرزندخواندگی و دائم واگذار کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که بیشترین پذیرش ها از کدام منطقه است می گوید: بیشترین پذیرش بچه ها از کرج و همچنین بیمارستان کمالی است اما نمی توان گفت بیشترین آسیب ها در کرج است چرا که برخی از این موارد مربوط به افرادی است که از استان یا شهرستان های دیگر به کرج آمده و به دلیل فرهنگ بسته شهرستان خود از ترس جان و یا آبرو این آسیب را به کرج منتقل کرده اند.

تولد ۱۱۲ بچه بدسرپرست در بیمارستان کمالی

مدیر بیمارستان کمالی نیز با بیان این که بچه های بد سرپرست و بی سرپرست هر دو در قالب بچه های سرراهی می گنجند می گوید: در سال گذشته ۱۱۲ مورد نوزاد بدسرپرست در بیمارستان متولد شدند که ۵۰ مورد به بهزیستی و شیرخوارگاه آمنه تحویل داده شد ودر ۴۹ مورد نیز مادر برای زایمان مراجعه کرده بودکه به دلیل اعتیاد و بدسرپرستی، خانواده برای ترک به بهزیستی معرفی شدند.

کیوان خانی می افزاید: در سال گذشته یک مورد نوزاد ۲ روزه در درسطل زباله بیمارستان رها شده بود که با شنیدن صدای او پرسنل متوجه وی شده و پس از صورتجلسه تحویل بهزیستی استان داده شد و در این مورد هیچ رد و نشانی از خانواده وی به دست نیامد.

خانی می گوید: در مجموع در۶۲ مورد تولد بچه ها، بعد از بررسی و داشتن شرایط لازم، به خانواده های آنها تحویل داده شد.

انتهای پیام/

منبع: تیتریک

دیدگاه شما