تات خبر
امروز : چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۷/۰۲/۱۹ - ۸:۰۸

مدیرعامل شرکت آبفا البرز خبر داد:

۹ شهر کرج درگیر بحران آب خواهند بود

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان البرز می گوید: با برآورد شرایط کم آبی و خشکسالی فعلی، رشد جمعیت و میزان مصرف آب که در کرج بالاتر از الگوی مصرف استاندارد است پیش بینی می شود امسال ۹شهر در کرج دچار کمبود آب باشد.

479043_939

«غلامرضا رضایی فر» مدیرعامل شرکت آبفا البرز اظهار می کند: البته با تمهیداتی که از سال ۹۶ شروع شده و با مشارکت و همکاری شهروندان می توان امیدوار بود این تعداد به حداقل رسیده و شرایط کنترل شده ای داشته باشیم.

رضایی فر با اشاره به این که حدود۹۰درصد از مصرف آب در بخش کشاورزی ۶درصد در بخش شرب و ۴درصد در بخش صنعت استفاده می شود می افزاید: در بخش شرب میزان آبی که در دسترس است بسیار کمیاب و ارزشمند است و ضروری است شهروندان در خانه های خود مدیریت مصرف داشته باشند تا برداشت کمی از منابع و سفره های زیرزمینی انجام شود که در ماه ها و سال های آینده با مشکلی روبرو نشویم .

9شهر کرج درگیر بحران آب خواهند بود

مدیرعامل شرکت آبفا البرز با تاکید بر این که برنامه هایی برای مقابله با بحران آب در دستور کار این شرکت است می گوید: اصلاح شبکه فرسوده آب، قطع انشعاب های غیرمجاز است که هرساله انجام می شود، اجرای برنامه های فرهنگی مانند راه اندازی گروه های مروجین مصرف بهینه آب که به مشترکین پرمصرف اخطار داده و راهنمایی لازم برای مصرف درست ارائه می شود، همچنین اجرای فعالیت های فرهنگی و آموزشی در مدارس از نمونه این برنامه ها هستند.

رضایی فر اضافه می کند: حداقل الگوی مصرف برای هرنفر در شبانه روز ۱۳۵ تا ۱۵۰ لیتر است که برای یک خانوار ۱۸هزار لیتر در ماه خواهد بود اما برخی از شهروندان بالاتر از این میزان(حدود۲۵۰ لیتر) مصرف آب دارند که توصیه همیشگی ما این است که در مصارف خود دقت بیشتری کنند تا همه مردم بتوانند از آب شرب استفاده کنند.

خودداری شهرداری از مصرف آب برای آبیاری شهری

وی ضرورت به تعامل رسیدن با شهرداری مبنی بر استفاده از چمن های مصنوعی و سنگریزه های رنگی برای زیباسازی حاشیه شهر و بلوار ها را یکی از راه های مقابله با بحران آب اعلام اعلام می کند.

رضایی فر در توضیح این مسئله می گوید: با توجه به این که برای آبیاری گلها و درختان پارک ها، بلوارها و فضاهای حاشیه ای شهر از منابع آب های مصرفی زیرزمینی انجام می شود و همان آب با فرآیند تصفیه و کلرزنی به مصرف شرب می رسد در صورت استفاده نشدن برای آبیاری می تواند به مصرف شرب شهروندان برسد.

وی می افزاید: علاوه بر آن در زمان آبیاری گاهی آب از بلوارها به خیابان و شهر سرریز می شود و مشکلاتی را به وجود می آورد از طرفی درختان وسط بلوارها در اثر باد و طوفان شکسته و با افتادن در مسیرعابران و خودروها مشکلات و خطراتی را ایجاد می کند پس استفاده از چمن مصنوعی و سنگریزه های رنگی علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب برای پیشگیری از خطرات نیز موثر است.

رضایی فر با بیان این که مقابله با تنش آب بر عهده همگان است می گوید: در مصارف خانگی نیز شهروندان با پرهیز از شستن خودرو و پارکینگ و حیاط و خیابان با شلنگ آب،کوتاه کردن زمان استحمام و استفاده از دوش های کم مصرف، استفاده از ماشین لباسشویی با حداکثر ظرفیت، پرهیز از آبیاری خانگی به صورت غرقابی ، بازدیداز کولر های آبی و تنظیم شناور آنها و پیشگیری از نشت می توانند کمک موثری در این زمینه داشته باشند.

منبع:تیتریک

انتهای پیام/ 

دیدگاه شما