تات خبر
امروز : سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۱۴:۰۷

در این روز، مجسمه ها نیز جان سالم به در نمی برند!

بلوار صیاد شیرازی شب اخرین سه شنبه سال ۹۴، مثل سال های گذشته شاهد بیشترین اتفاقات شهر خواهد بود.

به گزارش اختصاصل تات خبر،واژهٔ «چهارشنبه‌سوری» از دو واژهٔ چهارشنبه و سور به معنای جشن و شادی ساخته شده است.طبق آیین باستان در این روز آتش بزرگی بر افروخته می‌شود که تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود.که این آتش معمولاً در بعد از ظهر زمانی که مردم آتش روشن می‌کنند و از روی آن می‌پرند آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من». این جمله نشانگر مراسمی برای تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد.به بیان دیگر مردم خواهان آن هستند که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به آنها بدهد. چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین یا قومیّت افراد باشد و در میان بیشتر ایرانیان رواج دارد.

در رسم و  رسومات اشتهارد نیز از قدیم الایام یه همین منوال بوده هست.ولی مراسماتی که برخی جوانان در این روز انجام می دهند، با این مراسم مذهبی ایرانیان باستان متفاوت است.

با نگاهی به عکس زیر میتوان متوجه شد که علاوه بر موجودات زنده، مجسمه های افراد از دنیا رفته نیز در امان نیستند.

DSC_0946

 

عکس بالا، بلوار صیاد شیرازی واقع در شهرک وحدت اشتهارد است که شب اخرین سه شنبه سال ۹۴، مثل سال های گذشته شاهد بیشترین اتفاقات شهر خواهد بود.به تازگی در این بلوار، مجسمه سپهبد صیاد شیرازی نصب شده بود که متاسفانه هم اکنون به خاطر فرهنگ غلط اتش بازی داخل جعبه قرار دارد.

این چه مراسمی است که حتی مجسمه ها از آن جون سالم به در نمی برند!

دیدگاه شما