تات خبر
امروز : دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۰۱/۲۳ - ۷:۲۳

سرمایه گذاری سی میلیون پوندی شرکت انگلیسی،آمریکایی در اوج تحریم ها/ پای پول که وسط باشد تحریم ها معنی ندارد

چرا زمانی که مهمترین نیاز های کشور و حیاتی ترین اجناس مورد نیاز داخل با مشکل تحریم مواجه است، چطور یک شرکت انگلیسی می تواند سرمایه گزاری در این سطح را انجام دهد و به سرعت هم اجرایی کند؟

تات خبر،  به نقل از تیتریک؛تحریم ها فقط در جهتی است که ایران و مردم ضرر کنند. و در وضعیتی که سود جدی مطرح باشد تحریم هم کارکرد خود را از دست می دهد. یعنی تحریم فقط و فقط برای فشار بر ملت ایجاد می شود.

هفته گذشته یک واحد تولیدی دخانیات با سرمایه گذاری چند صد میلیاردی یک شرکت انگلیسی آمریکایی در فاز اول خود افتتاح شد . مسئولین دولتی و مدیران گفتند که روند اجرایی ساخت و انتقال این واحد ۱۸ ماه زمان برده است و سرمایه گذاری نزدیک به سی میلیون پوند نیز توسط شرکت بریتیش آمریکن توباکو صورت گرفت.

با فرض این که روند مذاکرات و توافق اجرایی این پروژه بزرگ حدود شش ماه زمان برده باشد، می توان گفت تقریباً باید ۲۴ ماه پیش کلید این پروژه خورده باشد. زمانی که نه خبری از توافق هسته ای بود و نه رفع تحریم ها روی کاغذ .

سرمایه گذاری سی میلیون پوندی شرکت انگلیسی،آمریکایی در اوج تحریم ها/ پای پول که وسط باشد تحریم ها معنی ندارد

حال سوالی که مطرح می شود این است که چرا زمانی که مهمترین نیاز های کشور و حیاتی ترین اجناس مورد نیاز داخل با مشکل تحریم مواجه است، چطور یک شرکت انگلیسی می تواند سرمایه گزاری در این سطح را انجام دهد و به سرعت هم اجرایی کند؟ این در حالی است که معمولی ترین پروژه های عمرانی کشور چند سال اجرا و ساختش زمان می برد.

مگر تحریم وجود نداشت ؟ چطور با مسدود بودن ارتباط خارجی بانک ها و سوئیفت و تحریم ارزی، این سرمایه توانسته وارد کشور شود؟

اگر از مضرات سیگار و مصرف آن بگذریم، صنعت تولید دخانیات همواره از پرسودترین صنعت ها در جهان است و سیگار از پرفروش ترین کالاها در سبد مصرف مردم می باشد که به همین علت همواره مورد توجه سرمایه گذاران و تجار بوده است و در کشور نیز شرکت دخانیات ایران از واحد های پر بازدهی بوده که دولت سالها حاضر نبود به خاطر منافع مالی خود آنرا به بخش خصوصی واگذار کند.

حال در وضعیتی که مهمترین و استراتژیک ترین نیازهای خارجی کشور یا تامین نشده و یا با دلال بازی و روش های غیر معمول با چند برابر قیمت وارد کشور می شود، یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های خارجی در صنعتی سود ده صورت می گیرد تا ثابت کند وقتی که پای درآمد چشمگیر وسط باشد هیچ تحریم و محدودیت نمی تواند جلوی بنگاه های بین المللی را بگیرد. این روند البته فقط در زمینه دخانیات صادق نیست بلکه نمونه های فراوانی چون لوازم رایانه ای، تلفن همراه، لوازم خانگی و کالاهای لوکس نیز دارد و اگر نگاهی به بازار چهار سال اخیر داشته باشیم مشاهده میکنیم که انواع سیگار های خارجی و برندهای معروف تولید کننده لوازم الکترونیکی و… حضور خود را در ایران حفظ کرده اند.

 

دیدگاه کاربران
 • یوسف حسین

  تاریخ : ۲۴ - فروردین - ۱۳۹۵

  با سلام
  خواهشمند است نظراتتون رو کارشناسانه و معقول عرضه بفرمائید . تا حداقل افکار عمومی متقاعد شوند نه نظر شخصی . این طرز صحبت سلیقه ای عمل کردنه بالاخره شماها تریبون دار این شهر هستید .
  باتشکر


  پاسخ دادن

دیدگاه شما