تات خبر
امروز : سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۰۱/۲۴ - ۱۱:۵۷

“بریتیش امریکن توباکو” و شائبه حمایت مالی از روحانی در انتخابات ۹۲/ افتتاح کارخانه سیگار انگلیسی در اشتهارد، پاداش خوش خدمتی یا مصداق اقتصاد مقاومتی

ارتباط شرکت B.A.T (بریتیش امریکن توباکو) با محافل کارگزارانی و موسسه “روند” حداقل از سال ۸۷ جریان داشته و از طرفی شایعه سرمایه گذاری این کمپانی در انتخابات های ایران نیز طی سالهای اخیر همواره مطرح بوده است.

تات خبر، به نقل از  «تیتریک»، افتتاح کارخانه تولید سیگار که توسط شرکت انگلیسی آمریکایی B.A.T(بریتیش امریکن توباکو) ایجاد شده طی روزهای اخیر اخبار و تحلیل های فراوانی را به خود اختصاص داده است. از تعبیر استاندار البرز که آن را مصداق اقتصاد مقاومتی می داند تا تحلیل هایی که به ضربه زدن این پروژه به تولید ملی و اقتصاد داخلی توجه دارد. اما آنچه که در ادامه ذکر می شود نشان از پروژه ای پیچیده درباره ارتباط و اثرگزاری این بنگاه با جریان های سیاسی داخل کشور دارد.

///////

سال ۱۳۸۷ خبری در خبرگزاری ایرنا درباره تلاش کمپاني انگليسي B.A.T (بریتیش امریکن توباکو) براي انجام مذاکرات محرمانه با بعضي عناصر سياسي مدعي اصلاحات با هدف اثرگذاري احتمالي بر نتيجه انتخابات رياست‌جمهوري سال ۸۸ منتشر شد که البته در آن زمان چندان پیگیری و دنبال نشد. این خبر برمبنای اطلاعاتی استوار بود که شرکت بریتیش امریکن توباکو در چند دوره از انتخابات ایران با برخی چهره های دوم خردادی مذاکرات محرمانه داشته که خبر آن البته رسانه ای نشد.

ارتباط این کمپانی با ایران از طریق موسسه مطالعات اقتصادی و بین المللی ” روند” برقرار می شده است.

«موسسه مطالعات اقتصادي و بين‌المللي “روند” به رياست محمد حسين عادليسفير سابق ايران در کشورهاي ژاپن و انگليس و کانادا و عنصر نزديک به حزب کارگزاران – بر اساس قراردادي که با شرکت سهامي خاص B.A.T پارسي امضا کرد، به عنوان مشاور کمپاني مذکور، در ازاي دريافت مبالغ هنگفت دلاري، مامور جمع آوري اخبار و اطلاعات ازکشورمان و انتقال آنها به اين شرکت – به عنوان بزرگترين توليدکننده سيگار انگليسي در جهان- شد تا به توسعه نفوذ و فعاليت‌ تجاري B.A.T در ايران کمک کند» (روزنامه ایران )

محمد حسین عادلی کیست؟

سید محمدحسین عادلی از مردان اقتصادی کارگزاران است که هم اکنون عضو شورای اقتصاد و سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی و دبیر کل فعلی مجمع کشورهای صادر کننده گاز و بنیانگذار موسسه مطالعات روند اقتصادی است .

///////

وی در سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ رئیس کل بانک مرکزی در دوره هاشمی و سفیر ایران در لندن در دوره خاتمی بود.او سفیر ایران در ژاپن، کانادا، معاون اقتصادی وزارت خارجه نیز بوده است.

///////

نام عادلي در جريان نشست هاي غير رسمي تيم سابق مذاکره کننده هسته اي در کنار نام سيروس ناصري و حسين موسويان ديده مي شود که ماموريت رساندن پيام حسن روحاني به اروپايي ها را در لندن بر عهده داشته است.

///////

عادلی در وزارت نفت به عنوان مشاور بین‌المللی وزیر خدمت کرده است. وی به عنوان نماینده و مذاکره کنندهٔ ارشد در بسیاری از پروژه‌های انرژی ایران از جمله خط لوله ایران با پاکستان و هند، خط ایران و ارمنستان، همکاری گازی ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس و به خصوص کویت و عربستان، همکاری انرژی ایران و اتحادیه اروپا فعالیت داشته است.

///////

///////

وي همچنين در آبان ۸۶ رياست نشست جانبي اجلاس سران اوپک را در رياض عهده دار بود.

///////

موسسه مطالعات “روند”

موسسه مطالعات “روند” اولین موسسهٔ خصوصی غیر دولتی است که با هدف مطالعه در زمینهٔ اقتصادی و بین‌المللی تاسیس شده است.

این موسسه به دنبال ایجاد یک شبکهٔ از دانشگاهیان، شرکت‌ها و افراد دیپلمات می باشد و از طرفی زمینه را برای ارتباط سیاست گذاران، مدیران شرکت‌ها، سازمان‌های غیر دولتی، تجار، دانشگاهیان و رسانه‌ها جهانی و بین المللی فراهم کرده است. روند متعهد به ارتقای همکاری با کنفرانس‌ها و همایش‌های بین‌المللی است.

///////

این موسسه در سال ۸۷ با انتشار آگهي در روزنامه همشهري با عنوان “اتحاديه اروپايي را بهتر بشناسيم” از نشست مشترک موسسه روند و اتحاديه اروپا در تهران براي بررسي اقتصاد، تجارت و انرژي منطقه و جهان خبر داده بود اما پس از انتشار خبري از سوي برخي رسانه هاي کشورمان درباره ماهيت و ماموريت قابل تامل موسسه يادشده، اتحاديه اروپا به شريک ايراني خود اطلاع داد که به علت شرايط غير قابل پيش بيني برنامه مشترک در زمان مقرر لغو مي شود.

با توجه به سابقه این موسسه و ارتباطات گسترده بین المللی که در زمینه های مختلف اقتصادی و تجاری دارد و همچنین فعالیت های سیاسی نزدیک به کارگزاران و اصلاحات این مسئله ایجاد می شود که آیا با یکی از مصادیق پروژه نفوذ روبه روی هستیم؟

در فروردین امسال کمپانی B.A.T بریتیش امریکن توباکو که دومین تولید کننده سیگار در جهان است توانست کارخانه خود را در استان البرز افتتاح کند. در مطلبی به طور مفصل اشاره کردیم که شروع فعالیت و آغاز مراحل اجرایی این واحد تولید درست زمانی بود که کشور در اوج تحریم های ارزی و بانکی و … قرار داشت. این که چطور این کمپانی عظیم توانسته سرمایه چند ده میلیون پوندی خود را در دوره تحریم وارد کشور کند و یکی از بزرگترین کارخانه های تولید سیگار کشور را راه اندازی کند مسئله بسیار مهم است که جواب آن به دلیل محرمانه بودن برخی اطلاعات نیاز به تحلیل دارد.

ارتباط شرکت B.A.T با محافل کارگزارانی و موسسه روند حداقل از سال ۸۷ جریان داشته که در خبر روزنامه ایران و خبرگزاری ایرنا ذکر شد و از طرفی شایعه سرمایه گذاری این کمپانی در انتخابات ها و فعالیت های سیاسی ایران نیز طی سالهای اخیر همواره مطرح بوده است. برخی شنیده ها حاکی از این است که بعضی از بنگاه های اقتصادی با سرمایه گذاری بر روی فعالیت های سیاسی و انتخاباتی ایران سعی داشتند جریان به اصطلاح میانه رو و متمایل به غرب را تقویت کنند تا با روی کار آمدن آنها به منافع سیاسی اقتصادی خود دست یابند.

حال اینکه چطور این شرکت توانسته سرمایه خود را در زمان تحریم وارد کشور کند و با وجود مشکلات فراوان تولید کنندگان داخلی دخانیات که آنها را به سرحد ورشکستگی کشانده، می تواند با توافقات سطح کلان یکی از بزرگترین واحد های تولیدی سیگار کشور را ایجاد کند، آن هم به گفته مسئولان اجرایی دقیقاً در ماه های اولیه سرکار آمدن دولت یازدهم، شاید دیگر نیاز به دقت فراوانی نداشته باشد. هنگامی که سال ۸۷ اخباری مبنی بر مذاکرات محرمانه با این شرکت به جهت اثرگذاری بر انتخابات سال۸۸ مطرح بود آیا این رویه در انتخابات سال ۹۲ نیز ادامه یافته است؟ با توجه به اینکه این کمپانی درست در مقطعی که بزرگترین محدودیت ها برای تجارت بین المللی ایران ایجاد شده، یعنی حدود شش ماه بعد از مرداد ۹۲ ، سرمایه خود را وارد کشور کرده آیا این شائبه تقویت نمی شود؟ این سوال های و مسائلی از این دست متاسفانه زمانی مطرح می شود که عملاً دولت اکثر بنیه و توان خود را بر توجه به خارج از مرزهای معطوف داشته و برنامه جدی برای حمایت از تولید داخل ندارد.

دیدگاه شما