تات خبر
امروز : دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۰۱/۳۰ - ۱۹:۱۷

میزبانی چند روزه البرز از زنبورهای خوی/ تلخی کام تولید کننده عسل شیرین داخلی، بدون حمایت/ از اینکه فرآورده سالمی را برسر سفره هموطنانم می گذارم خوشحالم

من معتقدم مشاغلی که با طبیعت سروکار دارند را خداوند دوست دارد و تا بحال در بدترین شرایط جوی هم بدون روزی نمانده ایم و اگر ضرری هم بوده از کم کاری خودمان بوده است.

تات خبر، به نقل از طنین شهر، پرورش زنبور عسل یکی از حرفه هایی است که نسبت به سایر حوزه های دام وطیور، احتیاج به سرمایه کمتری دارد، اما در عین حال وابستگی بازده این حرفه به شرایط جوی و آب و هوای مناسب ، می طلبد که فعالان این حوزه جهت تهیه عسل مرغوب دائما در کوچ باشند.

ز1

 

در بین شهرهای استان البرز ، محمدشهر یکی از مناطقی است که به جهت وجود باغات مملو از شکوفه های بهاری یکی از مقاصد کوچ زنبورداران است.

بایکی از زنبورداران کشور که بساط کسب و کارش را در محمدشهر گسترانده وارد گفت و گو شدیم که در ادامه میخوانید:

*  اهل کدام شهر هستید؟

  • سلام، ما از شهر خوی به کرج آمدیم وتا پایان فروردین در این شهر خواهیم بود.

*: از چه زمانی به زنبور داری مشغولید؟

  • این شغل خانوادگی ما بوده است و از کودکی در کنار پدر و عمو هایم مشغول این حرفه بودم اما عملا باید گفت ۳۵ سال است که زنبورداری می کنم.

* از چه تاریخی مهمان محمدشهر شده اید؟

  • معمولا من و همکارانم از ۱۵ اسفند وارد استان البرز می شویم تا زنبورها از شکوفه های بهاری این استان استفاده کنند.

*مقصد بعدی شما کدام شهر است؟

  • ما بعد از تخم گذاری زنبورها در بوشهر، به استان البرز آمدیم و بعد از محمدشهر به شهریار وسپس به خوی بازمی گردیم.

ز

* فضایی که در آن کندوها را مستقر می کنید باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

  • با وجود اینکه ما عملا در کنار کندوها برای مدتی چادر می زنیم و همانجا می مانیم، دسترسی به امکانات شهری و نزدیکی به باغات از اولویت های ما برای انتخاب این مکان هااست.

* آیا جهادکشاورزی و سایر مسئولین ذی ربط مثل تعاونی ها و… حمایت برحقی از شما دارند؟

  • متاسفانه شغل ما برخلاف محصولمان آنچنان شیرین نیست! با وجود تاکید بر حمایت از تولید داخل در عمل ما حمایتی در بخش کشاورزی که کاملا مصداق تولید داخل را به ذهن می آورد ، شاهد نبودیم. در سایر کشورها تلاش می شود تا کشاورز بی دغدغه به تولید محصول بپردازد اما این امر هنوز در کشور ما تحقق نیافته است، به نظر من زنبورداری باید جز مشاغل ” سخت” تعریف شود اما هیچ گونه حمایتی در خور حرفه پرورش زنبورعسل بعمل نیامده است.

*  شما با چند کندو در حال کوچ هستید؟

  • ما ۸۴۰ کندو را در محمدشهر مستقر کردیم که هر کندو شامل ۱۰ تخته عسل است.

* آیا بازده مالی این شغل  در کنار سختی این جابجایی ها مناسب است؟

  • الحمدلله، البته زنبورداری کاملا با شرایط آب و هوا عجین است مثلا اگر بهاری سرد (مثل امسال) داشته باشیم عملا زنبورها کمتر از کندو خارج می شوند و اگر ما اصرار کنیم اقدام به نیش زدن می کنند، بهمین دلیل میزان تولید به آب وهواهم بستگی دارد اما بطور متوسط ما ۳ بار در سال برداشت عسل داریم واز هر تخته ۲ تا ۳ کیلو عسل بدست می آوریم.

* تا به حال در این حرفه متضرر شده اید؟ اگر این طور است عامل آن را بفرمائید.

_ بله متاسفانه، البته من معتقدم مشاغلی که با طبیعت سروکار دارند را خداوند دوست دارد و تا بحال در بدترین شرایط جوی هم بدون روزی نمانده ایم و اگر ضرری هم بوده از کم کاری خودمان بوده است . بطور مثال ضرر هنگفتی که چند سال قبل به من وچند تن از همکارانم وارد شد بدلیل سم پاشی غیر اصولی باغات یک شهر بود که متاسفانه کارشناس کشاورزی آن شهر رعایت نکرده بود و زنبورها با استفاده از شیره گلهای سم پاشی شده از بین رفتند.

* لطفا در مورد تشخیص عسل مرغوب برای مخاطبان ” طنین شهر” توضیحاتی بفرمائید.

  • واقعیت امر این است که هیچ آزمایش و آزمایشگاهی توانایی اندازه گیری آنزیم های موجود در عسل را ندارد وبهترین راه تهیه عسل مرغوب ، خرید این محصول از زنبورداران معتبر و تحت پوشش تعاونی ها است که بر روی فعالیت آنها نظارت می شود.

* لطفا سخن پایانی خود را بفرمائید.

  • از اینکه فرآورده سالمی را برسر سفره هموطنانم می گذارم خوشحالم و از مسئولین تقاضا دارم با وجود اینکه در سال ” اقتصاد مقاومتی” هم قرار داریم توجه ویژه ای به تولید داخل داشته باشند و حمایت های بیشتری از بخش کشاورزی داشته باشند.
دیدگاه شما