تات خبر
امروز : سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۰۱/۳۱ - ۹:۲۹

بودجه ۹۵ چه میزان منطبق با اهداف اقتصاد مقاومتی است؟

برخی کارشناسان معتقدند لایحه بودجه ۹۵ که این روزها در مجلس بررسی می شود منطبق با اهداف اقتصاد مقاومتی است و برخی نیز فاصله ای بین این دو می بینند.

تات خبر، در برنامه تیتر دیشب دو دیدگاه متفاوت در خصوص میزان انطباق بودجه سال ۹۵ بر اهداف اقتصاد مقاومتی مطرح و بررسی شد.

بر این اساس ندیمی نماینده مجلس شورای اسلامی که معتقد است بودجه ۹۵ با توجه به رویکردها با اهداف اقتصاد مقاومتی مطابقت دارد و تنها از جهت امکان و اعتبار تفاوت دارد که از سر ناچاری بوده است.

کاتب نماینده دیگر مجلس شورای اسلامی اما نظر متفاوتی دارد و معتقد است افزایش هزینه ها در بودجه از سال ۹۲ به بعد وضعیت اقتصاد را در آینده با چالش مواجه می کند و به طور نمونه بودجه سال ۹۵ نسبت به سال قبل به میزان ۳۷ هزار میلیاردتومان افزایش هزینه داشته است و این امر با اهداف اقتصاد مقاومتی و کوچک شدن دولت همخوانی ندارد.

ندیمی این افزایش هزینه ها در بودجه را اجتناب نا پذیر دانست و ادامه داد: این افزایش هزینه ها در غالب افزایش حقوق سالیانه واعمال رتبه بندی معلمان بوده است.

کاتب در ادامه افزود:باید پیش بینی های دولت به صورت منطقی و واقع بینانه باشد به طور مثال در سال ۹۴ از ۲۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت پیش بینی شده فقط ۲ هزار میلیارد تومان محقق شد و در سال ۹۵ نیز این رقم ۲۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در صورت عدم تحقق سبب کسری بودجه و انحراف از اهداف اقتصاد مقاومتی می شود.

وی ادامه داد: با توجه به نگاه واقع بینانه به شرایط پیش بینی می کنم در سال جاری تغیرات خاصی در افتصاد نخواهیم داشت.

ندیمی با رد این ادعا تصریح کرد:همه ارکان اقتصادی نظام در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و ایجاد تغییر مثبت به میدان خواهند آمد.

ندیمی در خصوص بحث تعیین قیمت بنزین گفت: نگاه کمیسیون تلفیق به این موضوع نگاه معیشتی مردم است و در بودجه سال ۹۵ مدیریت قیمت و سهمیه بنزین به خود دولت سپرده شده است.

کاتب در این خصوص تصریح کرد:نگاه چند نرخی به قیمت بنزین علاوه بر مشکلات خاص خود ، فسادآور است و با اقتصاد مقاوتی که بر شفاف سازی تاکید دارد مغایرت دارد.

لازم به ذکر است وضعیت قیمت بنزین در بودجه ۹۵ و چگونگی واگذاری اختیار تعیین قیمت و سهمیه آن به دولت فردا در صحن علنی بررسی و تعیین تکلیف می شود.
منبع:خبرنگاران جوان

دیدگاه شما