تات خبر
امروز : شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۰۳/۰۸ - ۹:۰۳

تات خبر گزارش می دهد;

حصار کشی دندان گردان بر بازار مسکن شهرستان اشتهارد

علت اصلی رکود بازار مسکن اشتهارد را میتوان دندان گردی فروشندگان و ضعف خریداران عنوان داشت.

به گزارش اختصاصی تات خبر،  اوایل سال ۹۲ بود که بازار مسکن به تدریج وارد دوره رکود خود می‏ شد، این رکود در سال ۹۴ تشدید شد به طوری که برخی کارشناسان معتقد بودند در این سال، بازار مسکن بدترین روزهای خود را سپری می‎کند و همین مسأله باعث شد دولت یازدهم دست به کار شود و برای جان دادن دوباره به این بازار نیمه جانی که نفس‎هایش به شماره افتاده بود، نسخه‎های مختلفی را بپیچد و راهکارهای مستقیم و غیرمستقیم مختلفی از جمله پرداخت وام بانکی، عرضه مسکن قسطی(در پایتخت) و … را ارائه دهد.

بازار مسکن اشتهارد تافته ی جدا بافته از این رکود کشوری نبود، عوامل مختلفی باعث شده است رکود بر بازار اشتهارد حاکم باشد، در این گزارش بعد از مصاحبه با املاکی ها، فروشندگان و خریداران ملک در اشتهارد، سعی کردیم بازار مسکن اشتهارد مورد تجزیه تحلیل قرار داده تا شاید بتوان با چاره اندیشی مسئولین و مردم به این رکود پایان داد.

جمعیت ساکن شهرستان ۲۵ الی ۳۰ هزار نفر پیشبینی می شود، یعنی حدود ۷ الی ۱۰ هزار خانوار در اشتهارد زندگی می کنند و این در حالی است که شهرک صنعتی اشتهارد در حدود ۲۵ هزار نیروی کار بیمه شده دارد و پیشبینی می شود حدود ۱۰ هزار نیروی کار بیمه نشده نیز داشته باشد.علاوه بر این اکثر بومی های شهرستان که در حدود ۵۰ درصد اشتهارد را تشکیل می دهند، به کشاورزی و شغل های آزاد مشغول هستند.این امار و ارقام نشان دهنده این است که خیل عظیم نیروی کار شهرک صنعتی اشتهارد از شهر های اطراف مانند: بویین زهرا، ماهدشت، محمد شهر، کرج و تهران هر روز به اشتهارد سفر می کنند.این بدین معناست که خیلی از شاغلین در اشتهارد، حاضر به سکونت در اشتهارد نیستند.

به ۲ دلیل خیلی از شاغلین در اشتهارد ساکن نیستند، اول اینکه عمر شهرستان شدن اشتهارد پایین بوده و امکانات رفاهی و تفریحی مناسبی ندارد.به همین خاطر است که اکثر مدیران و رئیسان ادارات مختلف در اشتهارد ساکن نیستند.نبود تعداد کافی واحد های مسکونی را می توان به عنوان دلیل دیگر ساکن نشدن شاغلین شهرک صنعتی در اشتهارد نام برد.با توجه به ساخت و ساز های انبوه در قسمت مسکن مهر، کوی کارمندان و فرهنگیان در دولت قبل، ولی باز هم شاهد کمبود مسکن در اشتهارد هستیم.

حال سوالی که پیش می آید این است که با توجه به کمبود واحد های مسکونی چرا رکود بر این بازار حاکم است؟!جواب این سوال را از املاکی های اشتهارد جویا شدیم.

سجاد خلج یکی از صاحبان املاکی های اشتهارد در گفتگو با خبرنگار ما، علت اصلی رکود بازار اشتهارد را دندان گردی فروشندگان و ضعف مالی خریداران عنوان کرد.

خلج در ادامه گفت: اکثر خریداران و اجاره کنندگان واحد های مسکونی در اشتهارد را قشر کارگر تشکیل میدند به همین خاطر نمیتوانند خانه های با قیمت بالا خریداری یا اجاره کنند و از طرفی به دلیل کمبود خانه های مسکونی فروشندگان حاضر به پایین آوردن قیمت های خود نیستند.قشر کارگر نیز مجبور به سکونت در فاصله ای دور تر (بویین زهرا و ماهدشت)شده و مبلغ کمتری را می پردازند.

خلج افزود: تعطیلی کارخانه ها موجب افزایش هر چه بیشتر رکود شده است.پیشبینی می شد با اجرای برجام، صنعت اشتهارد جان گرفته و شاهد رونق در بازار مسکن نیز باشیم ولی تا به امروز رونقی در بازار مسکن دیده نشده است.

و اما سخن اخر…

با وجود رکود، بنابه به صحبت های فروشندگان، به نظر میرسد ساخت و ساز در شهرستان اشتهارد همچنان سود بالایی داشته باشد و فعالان این بازار منتظر فعالیت هرچه بیشتر صنعت هستند تا به واسطه ی آن درآمد های آن ها نیز افزایش یابد ولی در این میان قشر کارگر همچنان به دنبال خانه های ارزان خواهد بود، زیرا درآمد کارگر کفاف افزایش قیمت مسکن را نمیدهد.

 

دیدگاه شما