تات خبر
امروز : جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۰۳/۱۴ - ۲۲:۱۱

آیا تانک تی ۹۰ و جنگندۀ سوخوی ۳۰ به ایران می‌رسد؟

“سرگئی چیمیزوف” در گفتگو با روزنامه “کامرسانت” اعلام کرد که روسیه به دلیل تحریم های سازمان ملل، تسلیحات تهاجمی به ایران صادر نخواهد کرد.

تات خبر، العالم: مدیر عامل شرکت “روستیخ” روسیه موضع کشورش را دربارۀ صادرات تسلیحات تهاجمی به ایران اعلام کرد.

به گزارش “راشا تودی”، “سرگئی چیمیزوف” در گفتگو با روزنامه “کامرسانت” اعلام کرد که روسیه به دلیل تحریم های سازمان ملل، تسلیحات تهاجمی به ایران صادر نخواهد کرد.

وی افزود: «نمی توان قرارداد فروش سلاح های تهاجمی، مانند تانک “تی ۹۰” یا جنگندۀ “سوخو ۳۰ اس ام”، را با ایران امضا کرد».

چیمیزوف، همچنین، گفت: «روسیه تسلیحاتی مانند سامانه های پدافند هوایی را که شورای امنیت صادرات آن را به ایران ممنوع ندانسته است، به این کشور می فروشد».

روسیه و ایران قرارداد خرید سامانه پدافند ضد موشکی “اس ۳۰۰” را در سال ۲۰۰۷ امضا کرده بودند. اما پس از اعمال تحریم علیه تهران، بر اساس قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد، اجرای این قرارداد به حال تعلیق در آمد. در پی آن، تهران علیه روسیه در دادگاه بین المللی اقامه دعوی کرد.

پس از توافق اتمی ایران با کشورهای پنج به علاوه یک در آوریل ۲۰۱۵، “ولادیمیر پوتین”، رییس جمهور روسیه، تعلیق قرارداد فروش این سامانه به ایران را لغو کرد. تهران نیز شکایتش علیه روسیه در دادگاه بین المللی را پس گرفت. سرانجام، سامانۀ دفاعی “اس ۳۰۰” در ابتدای سال میلادی جاری به ایران تحویل داده شد.

سازمان ملل متحد تحریم های ظالمانه ای را علیه جمهوری اسلامی ایران، به ویژه در زمینه خرید تسلیحات تهاجمی، اعمال کرده است.

دیدگاه شما