تات خبر
امروز : چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۰۳/۱۹ - ۲۲:۳۷

اقداماتی که با انجام آن آلودگی هوای اشتهارد از بین می رود

یکی از اتفاقات مهم سال های اخیر که تاثیر زیادی بر مردم شهرستان اشتهارد گذاشته است، آلودگی برخی کارخانه های شهرک صنعتی اشتهارد است.

به گزارش اختصاصی تات خبر، شهرستان اشتهارد، شهرستانی که به خاطر شهرک صنعتی که کنار آن احداث شده است، بسیار شناخته شده است.شهرک صنعتی اشتهارد که به لحاظ تعداد کارخانه های صنعتی بزرگترین شهرک صنعتی خاورمیانه است، باعث معروفیت این شهرستان شده است.این شهرک صنعتی در طول تاریخ ۲۰ ساله خود، فراز و نشیب های زیادی داشته است.در سال های اخیر ۲ اتفاق مهم در این شهرک، باعث تاثیر مستقیم بر روی مردم شهرستان شده است.

یکی از این اتفاقات رکود بی سابقه ای است که بر این شهرک حاکم شده است.این رکود تا به حدی بوده است که بسیاری از کارخانه ها یا به مرز تعطیلی کشیده شده اند و یا اینکه ماه هاست حقوق کارگران خود را نداده اند.اتفاقی که باعث بیکار شدن هر چه بیشتر مردم این شهرستان شده است.

اتفاق مهم دیگر که مردم اشتهارد را تحت تاثیر قرار داده است، تولید آلودگی های محیط زیستی خطرناک است که بار ها و بار اقدامات مختلفی در این راستا صورت گرفته  است ولی آن طور که شواهد نشان میدهد مردم اشتهارد همچنان درگیر آلودگی های منتشر شده از این شهرک صنعتی هستند.مخصوصا بوی بد منتشر شده ازاین شهرک صنعتی که شب ها آزار دهنده است.

در این یادداشت ۳ راه حل که با انجام آنها، می توانیم امید وار باشیم که شهرستان اشتهارد شاهد هوای پاک تر و سالم تری خواهد بود، ارئه شده است.

راه حل اول پلمپ کارخانه هایی است که آلودگی بیش از حد تولید میکنند.در همین راستا اداره محیط زیست شهرستان اشتهارد با کمک دادگستری اشتهارد اقدام به پلمپ این چنین کارخانه ها کردند.

راه حل دوم پیش تصفیه خود کارخانه است که باید اجرایی شود.با توجه هزینه ی مالی سنگین این کار برای کارخانه ها، آن ها در زمانی که اکثر کارخانه ها با مشکل رکود دست و پنجه نرم می کنند، شاهد راه حلی غیر قابل انجام به نظر برسد.

راه حل سوم افزایش ظرفیت تصفیه خانه صنعتی این شهرک است.این مورد نیاز به توجه دولت دارد، چرا که بودجه میلیاردی را می طلبد.

در نهایت لازم است به این نکته اشاره کنم که اکثر کارخانه هایی که در این شهرک احداث شده اند، کارخانه های آلوده کننده محیط زیست و هوا هستند.به این دلیل که کارخانه های آلوده کننده ای که تمایل به ساخت کارخانه خود در نزدیکی استان تهران را دارند، باید فاصله ۱۲۰ کیلومتری خود را از تهران حفظ کنند.یعنی در شهرک هایی مثل شهرک صنعتی اشتهارد کارخانه ی خود را احداث کنند.

دیدگاه شما