تات خبر
امروز : چهارشنبه ۲ تیر ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۰۴/۰۲ - ۲۰:۴۴

تات خبر گزارش می دهد;

با وجود رکود در بازار فولاد کشور، شرکت فولاد سازی دنیلی ایتالیا در اشتهارد کارخانه می سازد!

این روز ها خبر ها حاکی از آن دارد که اکثر کارخانه های فولاد با ۲۰ درصد ظرفیت خود کار میکنند.در تاریخ ۲۶ خرداد ماه نیز خبرگزاری دانا خبر از تعطیلی خط تولید گروه ملی فولاد ایران با ۴۰۰۰ کارگر را داد ولی با این وجود یک شرکت معتبر اروپایی در ایران ارخانه فولاد میسازد.

به گزارش اختصاصی تات خبر، تولید فولاد در تقویت توانمندی کشور نقش بسزایی دارد.صنعت فولاد ایران در دهه ی اخیر شاهد افزایش تولید فولاد بوده است، تا حدی که علاوه بر تامین نیاز کشور، صادرات برخی محصولات فولادی را نیز شاهد بودیم.
با این وجود برخی از کالا های فولادی را که صنعت داخل در تولید آن ناتوان است، وارد میکنیم.در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی، نیاز این است که توانمندی ساخت آن دسته از قطعات فولادی که وارد می شود، در داخل فراهم شود.تولید این قبیل کالا ها نیاز به تکنولوژی خاص خود است.این تکنولوژی به ۲ طریق به دست می آید.
راه اول ارتباط خوب دانشگاه و صنعت که متاسفانه تجربه سال های اخیر نشان داده که ارتباط بین دانشگاه و صنعت در ایران به خوبی برقرار نشده است.رتبه علمی ایران در سال اخیر بین ۱۵ کشور برتر دنیا قرار گرفته ولی تاثیر آن را در صنعت هرگز مشاهده نکردیم.اکثر موضوعاتی که در دانشگاه های ایران روی آنها کار میشود، ربطی به نیاز صنعت کشور ندارد.
راه دیگر ورود تکنولوژی با سرمایه گزاری شرکت ها خارجی در ایران است.مانند شرکت فولاد سازی دنیلی ایتالیا که یکی از شرکت ها معتبر دراین زمینه است.این شررکت با سرمایه گزاری ۳۰ میلیون یورویی در شهرک صنعتی اشتهارد کاخانه ای به مساحت ۱۶ هکتار در دست ساخت دارد.فاز نخست این کارخانه پایان سال ۹۵ به بهره برداری میرسد.طبق اطلاعات به دست آمده بعد از افتتاح این کارخانه ۸۰۰ نیروی کارمستقیم مشغول به کار خواهند شد.ولی مشکل عمده این راه وجود شک و تردید در ورود تکنولوژی به کشور است.
این روز ها خبر ها حاکی از آن دارد که اکثر کارخانه های فولاد با ۲۰ درصد ظرفیت خود کار میکنند.در تاریخ ۲۶ خرداد ماه نیز خبرگزاری دانا خبر از تعطیلی خط تولید گروه ملی فولاد ایران با ۴۰۰۰ کارگر را داد.دلیل این اتفاقات نبود بازار داخلی و پر بودن انبار کارخانجات است.
حال نکته مهم اینجاست که ساخت کارخانه دنیلی اگر با ورود تکنولوژی همراه نباشد، یعنی همان تولیداتی را داشته باشد که صنعت داخلی قادر به تولید آن است، تعطیلی تولیدی های داخلی همچنان ادامه خواهد داشت چرا که یک شرکت معتبر اروپایی پا به میدان بازار داخلی خواهد گذاشت و شرکت های داخلی توان رقابت با این شرکت را نداشته و در نتیجه سود حاصل از این بازار را نیز شرکت های خارجی به جیب خواهد زد.

محسن علیزاده

انتهای خبر//

دیدگاه شما