تات خبر
امروز : دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۰۴/۲۸ - ۵:۵۳

کاهش سطح درآمد و رفاه؛ هدیه یکسالگی برجام به مردم فردیس

با امضا شدن توافق نامه برجام بسیاری از مردم و اقشار مختلف جامعه چشم امید به رونق شرایط اقتصادی کشور دوخته بودند اما تاکنون هیچ تغییری در شرایط اقتصادی کشور محقق نشده است.

به نقل ازفردیسان، یک سال از امضا توافق نامه برجام می گذرد،با امضا  شدن این توافق نامه بسیاری از مردم و اقشار  مختلف جامعه چشم امید به رونق شرایط اقتصادی کشور دوخته بودند و منتظر تغییر در بازار اقتصادی کشور بودند اما با گذشت نزدیک به یک سال از امضا این توافق نامه هیچ اتفاقی نه تنها  در بازار اقتصادی کشور و به تبع آن در استانها و شهرستان ها رخ نداد بلکه باعث کمر نگ شدن  امید مردم برتحول شرایط اقتصادی و کاهش سطح رفاه عمومی و معیشت اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه شد،متاسفانه سیاست های اقتصادی دولت نتوانست گره ای از مشکلات اقتصادی مردم کم درآمد و ضعیف جامعه حل نماید .

گفتگویی خواندنی با اقشار مختلف مردم شهرستان فردیس در مورد وضعیت رفاهی و معیشتی انان در مرحله پسابرجام ترتیب دادیم که در ادامه می خوانید:

کاهش سطح درآمد ، رفاه و معیشت عمومی مردم دستاورد یکساله برجام

یکى از مشاورین املاک در رابطه با وضعیت مسکن می گوید: طى یکسال گذشته اجاره ى ملک در شهرستان فردیس و منطقه حدود ۱۵تا ۲۰درصد افزایش یافته است ،ولیکن اکثر خانه ها به فروش نمی رود چراکه قیمت حال حاضر با قیمتى که براى ساخت خانه صرف شده مطابقت ندارد.

او می گوید: تعداد مراجعه کننده ها برای کسب اطلاعات افزایش یافته اما هنوز اقدامی برای خرید و فروش در بازار وجود ندارد و بازار مسکن هم چنان ساکن باقی مانده است.

از نظر این مشاور املاک راهکار هاى دولت و بسته هاى پیشنهادى آنها نه تنها گره کور مسکن را باز نکرد بلکه خود مشکل ساز است.

او در ادامه  می گوید:وام ۵۰ میلیونی مسکن  و باز پرداخت قسط ها با توجه به شرایطی سختی مانند ضامن،سند و … درطول مدت  ۱۲سال چیزى حدود ۱۱۸ میلیون تومان می شود که هیچ کس از این طرح استقبال نمی کند ،البته امیدوارم کاهش سود بانکى بتواند کمکى به قشر ضعیف جامعه  کند تا افراد بیشترى بتوانند از تسهیلات بانکى استفاده کنند و بتوانیم از رکود در بازار مسکن خارج شویم.

کاهش سطح درآمد ، رفاه و معیشت عمومی مردم دستاورد یکساله برجام

یکی از کسبه در شهرستان فردیس که با شرکای خود مشغول به فروش ابزار آلات است از در آمد حاصله در این یکسال ناراضی است و می گوید:درآمد هادر طول  یک سال گذشته بسیار کم شده است و به سختی توانسته خرج روزمره گى  آن ها را تامین کند.

او و شرکایش می گویند:امضا توافق نامه برجام تاثیرى در وضعیت اقتصادی کشور نداشته و اگر شرایط بدتر نشده باشد بهتر هم نشده است.

آن ها امیدوارند تا با افزایش اجناس داخل مغازه بتوانند در سال جاری درآمد بهتری را کسب نمایند.

کاهش سطح درآمد ، رفاه و معیشت عمومی مردم دستاورد یکساله برجام

یکى از جوانان شهرستان فردیس که در یکی از فروشگاه محصولات فرهنگی سعى میکند تا درآمد کافى  و پس انداز خوبى داشته باشد تا بتواند تشکیل خانواده می گوید: حدود ۲سال است که در مغازه ی کتاب فروشی و محصولات فرهنگی کار میکنم اما با این درامد  فقط توانسته ام زندگى را سپرى کنم و به هیچ وجه درآمد مناسبی برای پس انداز نداشته ام.

او می گوید: یکسال پیش وقتی که خبر امضا توافق نامه برجام را شنیدم من و سایر همکاران و کسبه ى منطقه خوشحال بودیم که وضعیت اقتصادى تغییر میکند ولى  تاکنون چیزى تغییر نکرده است و شاید بدترهم  شده چراکه درآمدها  تغییری نکرده اما قیمت ها افزایش یافته است.

کاهش سطح درآمد ، رفاه و معیشت عمومی مردم دستاورد یکساله برجام

گروهى از جوانان کارگر  و مشغول به کار در یک ساختمان می گویند: ما ازشرایط کنونی راضى نیستیم چراکه با تحصیلات فوق دیپلم و لیسانس مجبور به  کارگری هستیم.

آنان نبود سرمایه و واسطه و نبودن شغل در جامعه را دلیل این کار میدانند.

این جوانان  می گویند: درامد و دستمزد انها خیلى کم است و نیمی از هزینه ى زحمت  کار ، خستگى و خطرات  این کار را نیز دریافت نمی کنند ،آنها امیدوار بودند که  با  برداشته شدن  تحریم ها بتوانندشغل مناسب تری را به دست اورند و زندگی خود را سپری کننداما الان نگران از دست دادن همین شغل هم هستند.

یکی از کارمندان ساکن فردیس می گوید: من یک کارمندم و حقوق من افزایش چندانی نداشته است اما تمام هزینه های زندگیم افزایش یافته با وجود این که همه می گویند حقوق ها در سال جدید افزایش یافته اما به نظر من تورم پنهانی در موادغذایی،حمل و نقل و بسیاری از کالاها  بیشتر از حقوق ما بوده است و وضعیت رفاهی قشر کارمند به شدت کاهش پیدا کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما