تات خبر
امروز : یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۰۵/۲۴ - ۱۷:۰۶

جنگ داخلی عربستان در نقاط مرزی

عربستان بیش از یک سال است که علیه یمن وارد جنگی سخت شده بدون اینکه دستاوردی جز بدنام شدن داشته باشد و به موازات آن وارد نبردهای دیگری شده که جدیدترین آن جنگ و دشمنی با قبال مرزی است.

به نقل از خبرگزاری تسنیم، عربستان به موازات جنگ علیه یمن که دستاوردی جز بدنامی برایش نداشته است وارد نبردهای دیگری شده است که جدیدترین آن جنگ و دشمنی با قبال مرزی و اجبار آنان به تخلیه مناطق سکونت خود است.

وزارت کشور عربستان چند هفته قبل دستور داد که نیروهای گارد مرزی عملیات تخلیه مناطق گسترده‌ای از استان دایر در منطقه جیزان واقع در جنوب کشور را به اجرا در آورند.

وزارت کشور در این راستا به نیروهای گارد ۷۲ ساعت مرزی مهلت داد که این دستور را به اجرا در آورند، اما قبایل آل زیدان و آل مالک که ساکن دورترین نقطه شرقی کوه‌های جیزان هستند از این دستور سرپیچی کردند.

محاصره قبایل مرزی توسط نیروهای سعودی

در پی مخالفت قبایل مزبور از تخلیه این منطقه نیروهای سعودی این قبایل را تحت محاصره در آورده و از رسیدن تانکرهای آب و مواد غذایی به آنان جلوگیری بعمل آوردند و مانع از رفت و آمد در این منطقه شدند و علاوه بر این تعدادی از جوانان این قبایل را دستگیر کردند تا بتوانند با استفاده از آنان از سران قبایل را به سازش واداشته و مجبور کنند که مناطق سکونت خود را ترک کنند.

مساحت این مناطق بالغ بر ۵۱ میلیون متر مربع است و با محاصره نیروهای سعودی به یک جزیره دورافتاده بین مرزهای عربستان و یمن تبدیل شده است.

به گفته اهالی این مناطق مرزی، مسئولان محلی هر روز آنان را به وحشت انداخته و تهدید می‌کنند که یک هفته فرصت دارند خانه‌های خود را ترک کنند و در غیر این صورت برای بیرون راندن آنان به زور متوسل خواهند شد.

اما قبیله بنی مالک هرگونه ادعای مسئولان دولتی مبنی بر وجود خطر از سوی قبایل یمنی را رد کرده و تاکید دارند که بین آنان توافق‌های دیرینه وجود دارد که هر دو طرف به آن پایبند هستند و چنانچه خطری بروز کند فقط آنان هستند که قادرند به دفاع از نقاط مرزی اقدام کنند، زیرا نیروهای ارتش برای جنگ در مناطق کوهستانی و صعب العبور مهارت و تجربه ندارند.

در نتیجه این قبایل درخواست دولت مبنی بر لزوم ترک این مناطق را  رد و تاکید کردند که آماده‌اند در برابر هرگونه تلاش برای تصاحب زمین‌های این منطقه به مقابله برخیزند، زیرا بر این باورند که دولت در نظر دارد به بهانه جنگ، این مناطق را تصاحب کرده و به امیران آل سعود یا برخی شرکت‌ها واگذار کند.

خطر کوچاندن قبایل مرزی بدون شناسنامه

قبایل معروف به «بدون» در عربستان کسانی هستند که تابعیت سعودی ندارند و به دلیل شغل دامپروری بین کشورهای مجاور در رفت وآمد بوده و در شمال و جنوب عربستان سکونت داشتند.

هنگام ترسیم مرزها در زمان ملک فیصل بن عبدالعزیز این قبایل با مشکلاتی روبه رو شدند به این معنی که چون اصلیت سعودی داشتند به داخل خاک عربستان منتقل و در مناطق مشخصی سکونت داده شدند و به تعدادی از آنان تابعیت سعودی داده شد، اما هنوز بسیاری از آنان به دلایل مختلف بدون تابعیت هستند.

قبایلی که به «بدون» معروف هستند نه در عربستان و نه در هیچ یک از کشورهای مجاور اسناد هویت و شناسایی ندارند و عربستان آنان را به رسمیت نمی‌شناسد و از هرگونه امتیازات شهروندی از جمله تامین اجتماعی و تحصیل محروم هستند.

اکنون با تحت فشار قرار دادن این قبایل برای ترک مناطق سکونت خود اهالی این مناطق از نقشه‌ای که سران سعودی علیه آنان طراحی کرده‌اند، بیم دارند از همین رو سرسختانه بر ادامه سکونت در خانه و کاشانه خود تاکید دارند.

دیدگاه شما