تات خبر
امروز : شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵
پارلمان مجازی ایران
http://up.vbiran.ir/uploads/473150269856140174_ezcom-video-to-.gif
۱۳۹۵/۰۶/۲۰ - ۸:۲۴

۶ مکان برای تجربه ی گردشگری سیاه در ایران

در ایران اماکنی وجود دارند که می توانید تجربه ی گردشگری سیاه را در آن ها داشته باشید. این اماکن می توانند حس این را به شما بدهند که روزگاری زندگی در آن ها جریان داشته ولی دیگر این گونه نیست. #گردشگری سیاه برای بسیاری از جذابیت بالایی برخوردار است و حتی ممکن است باعث […]

در ایران اماکنی وجود دارند که می توانید تجربه ی گردشگری سیاه را در آن ها داشته باشید. این اماکن می توانند حس این را به شما بدهند که روزگاری زندگی در آن ها جریان داشته ولی دیگر این گونه نیست. #گردشگری سیاه برای بسیاری از جذابیت بالایی برخوردار است و حتی ممکن است باعث شود گردشگرانی از آن سر دنیا خود را برای بازدید و تجربه ی جدیدی از گردشگری سیاه وادار به سفر کند.

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به ۶ مکان در ایران که می توانید تجربه ی خاص و تازه ای را از گردشگری سیاه داشته باشید.

شاید به برخی از آن ها را از نزدیک دیده اید و خاطراتی هم دارید. این بار نگاهی دقیق تر خواهیم داشت و از دیدگان گردشگران جهانی به آن نگاه می کنیم. به نظر شما کشورمان ایران پتانسیل های گردشگری سیاه را دارد یا خیر؟

همراه با کارناوال باشید تا با این اماکن آشنا شویم و از آن ها لذت ببریم.

karnaval-ir1

گردشگری سیاه در یک کلام

در معنای اصلی گردشگری سیاه به این معناست که گردشگر با مراجعه به اماکن خاصی که از ویژگی هایی مانند مرگ، غم، زجر و عذاب و همینطور تراژدی حال و هوایش کاملا عوض شود و با آن مکان یک رنگ شود و تمامی وقایع تلخ گذشته را درک کند. برخی نام این نوع از گردشگری را گردشگری سیاه گذاشته اند برخی نیز به آن گردشگری غم می گویند.

این مکان ها احساسات تلخ و ناراحت کننده ای را به گردشگر القا می کنند. ممکن است جنگ، سیل و طوفان و … باعث شوند محلی تبدیل به جاذبه ای برای گردشگری سیاه شود. گردشگران درباره ی حوادثی که رخ داده بیشتر می دانند و خود را جزئی از آن می بینند.

در نقاط مختلفی از جهان می توان دید که بازدید کنندگان زیادی از این نوع گردشگری لذت می برند.

در #کشور ایران نیز پتانسیل های زیادی برای بخش گردشگری سیاه وجود دارد. مکان های تاریخی و موزه ها می توانند گزینه های مناسبی باشند. در ادامه با ۶ مکان که به دلیل جنگ و یا #بلایای طبیعی مناسب برای گردشگری سیاه هستند را می بینیم.

با کارناوال باشید.

karnaval-ir0

۱) باغ سنگی درویش خان

به این باغ ناراحت ترین باغ ایران نیز گفته می شود. درویش خان کسی بود که در سال های ۱۹۶۰ میلادی از دست دادن زمین های خود را می دید که چگونه روز به روز توسط دولت از او گرفته می شد و همینطور نابودی باغ هایش برای وی بسیار سخت بود.

برای همین خواست تا اعتراض خودش را نشان دهد. او درخت های خشک شده ی خود را به ۴۰ کیلومتری جنوب شهر سیرجان برد و سنگ هایی با اندازه های مختلف را از شاخه های درختان آویزان کرد. اطرافیانش فکر می کردند که عقل خود را از دست داده و نمی تواند با دیگران ارتباط بر قرار کند و در حال رنج کشیدن برای از دست دادن زمین ها و باغ هایش است.

در نهایت او در سن ۹۰ سالگی در سال ۲۰۰۷ از دنیا رفت و او را در همان #باغ سنگی به خاک سپردند.

امروزه این باغ تبدیل به مکانی برای گردشگری شده و بسیاری را برای بازدید به خود جذب می کند. باغ سنگی درویش خان را می توان مقصدی برای تجربه ی گردشگری سیاه دانست.

karnaval-ir1
photo by مرتضی صالحی
karnaval-ir2
photo by مرتضی صالحی
karnaval-ir0
photo by مرتضی صالحی

۲) شهر بم و زمین لرزه ی آن

زمین لرزه یکی از بدترین بلایای طبیعی است که انسان تا کنون شاهد آن بوده است. #شهر بم شهری بود که قدیمی ترین و بزرگترین بنای خشتی و تاریخی جهان را در خود جای داده بود و عمری برابر با ۲ هزار سال داشت و به دلیل زمین لرزه ای که نابودی های بسیاری را به بار آورد تقریبا می توان گفت نابود شد.

به واسطه ی زمین لرزه ای که در سال ۲۰۰۳ در شهر بم اتفاق افتاد ۹۰% شهر ویران شد. ارگ بم نیز همینطور. امرزوه #سازمان جهانی یونسکو به همراه ۱۲ کشور دیگر در حال کار بر روی بازسازی این بنای خشتی تاریخی هستند.

بسیاری از ساکنان شهر کشته شدند، بسیاری عزیزان خود و خانه هایشان را از دست دادند.

امروزه شهر بار دیگر زنده شده و در حال رسیدن به شکوه گذشته ی خود است.

karnaval-ir0
karnaval-ir1

۳) غار خالو حسین کوهکن

در پاوه یکی از شهرهای #استان کرمانشاه مردی زندگی می کند به نام حسین کوهکن که او را خالو حسین و فرهاد دوم نیز می نامند. ( به این دلیل نام فرهاد دوم را بر او نهاده اند که کارش همانند فرهاد افسانه ها و داستان های کهن فارسی از نظامی گنجوی بر گفته شده است ).

او یک پای خود را از دست داده ولی دلیل نشده تا یک جا بنشیند و زندگی خود را رها کند. وی در ۱۹ سال توانسته در دل کوه ۷ اتاق ایجاد کند و حتی آرامگاهی نیز برای خود ساخته است. در طول جنگ ایران و عراق وی دو پسر خود را از دست داده و زندگی خود را جور دیگری دید تا جایی که باعث شد این کار را شروع کند و دل کوه را بکند.

او به همراه دخترش به میگونه از توابع شهر بانه وره آمد و در روستایی اقامت گزید.

او بوسیله ی سنبله و بیل مکانیکی شروع به کندن کوه کرد تا محلی برای عبادت درست کند و این کار باعث شد تا ۷ اتاق در دل کوه به همراه آرامگاه خود درست کند. امروزه بسیاری از ایرانیان و گردشگران خارجی برای دیدن خالو حسین و کوهش به این مکان سفر می کنند.

karnaval-ir1
karnaval-ir0
karnaval-ir2

۴) زندان قصر در تهران

قبل از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ که در ایران شکل گرفت رژیم شاه بیش از ۱۰ هزار زندانی را در زندان قصر اسیر کرده بود. بعد از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی این زندان تا سال ۲۰۰۴ باز بود و بعد از آن بسته شد و امروزه دیگر زندانی در آن نگهداری نمی شود.

برخی از مسئولین خواستند تا آن را نابود کنند ولی تصمیم بر این شد که تبدیل به موزه شود.

از سال ۲۰۱۲ عموم می توانند از آن بازدید کنند و حتی برنامه هایی برای تبدیل شدنش به #اولین هتل زندان ایران در دست بررسی می باشد.

karnaval-ir0
الهه کریمی

۵) ریگ جن

گردشگری سیاه در ایران تنها مربوط به اماکن تاریخی نمی شود بلکه جاذبه های طبیعی زیادی هستند که پتانسیل تبدیل شدن را به جاذبه های گردشگری سیاه را دارند. جایی در شمال دشت کویر زمین هایی شنی و صحراهایی وجود دارد که اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم در جنوب سمنان قرار گرفته است و نامش ریگ جن است. از دوران قدیم این مکان بکر و دست نخورده که وسعتی برابر با ۳۸۰۰ کیلومتر مربع دارد از منابع آبی بسیار دور بوده است و حتی کاروان ها نیز از آن عبور نمی کردند.

این مکان کاملا متروکه و غیر قابل عبور به حساب می آمد و امروزه نیز تقریبا ناشناخته است.

گفته می شود از سمت شرق به غرب آن رفتن امری غیر قابل انجام است و اتفاقی برای شما خواهد افتاد. محلی ها می گویند هرکس که رفته دیگر باز نگشته و اتفاقی برایش افتاده است. تصور می شود به دلیل باتلاق هایی که در آن وجود دارد باعث مرگ می شوند و مسیرها و راه ها در حال تغییر می باشند.

در سال های اخیر بسیاری از مسیر گردها و گردشگران جذب ریگ جن شده اند و به کاوش در آن پرداخته اند.

تورهای سافاری نیز برای بازدید از ریگ جن وجود دارد.

کارناوال به شما پیشنهاد می کند که اگر علاقه مند به مطالعه ی بیشتر درباره ی ریگ جن هستید این مطالب را مطالعه کنید. کویر ریگ جن | مثلث برمودای ایران و کویر ریگ جن از نگاه نزدیک .

karnaval-ir0
karnaval-ir1
karnaval-ir2

۶) کوه های خلج در مشهد

در روستایی به نام مغان در #شمال مشهد کوه هایی هستند که جنگل نیز به آن ها گفته می شود. بعد از گذشت مدت زمان کمی از غروب صداهای ناله و گریه و فریاد از این مکان به گوش می رسد و به همین دلیل بسیاری از ساکنان روستا این محل زندگی خود را ترک کرده اند.

برخی نیز می گویند موجوداتی نامرئی در این کوه ها و منطقه زندگی می کنند.

karnaval-ir0
karnaval-ir1

سخن آخر

مکان های زیادی را می توانید در ایران پیدا کنید که دارای گردشگری سیاه باشند.

مکان های دیگری را می شناسید؟

دیدگاه شما